Sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenler havuzlara koşuyor. Ancak temizlik koşullarına dikkat edilmediği takdirde, havuzlar göz sağlığı için tehlike oluşturuyor.

Yazın sıcağını üzerinden atmak isteyenler kendilerini havuzlara atıyor. Uzmanlara göre bazı noktalara dikkat edilmediğinde hafta sonu keyfi tatsız sonuçlar doğurabiliyor.

Havuzların neden olduğu en önemli tehlikenin gözlerde oluşan enfeksiyonlar olduğuna dikkat çeken yüzme antrenörü Mustafa Duran, yüzmek gibi son derece sağlıklı ve faydalı bir spor ile hastalığın bir arada düşünülmemesi gerektiğini belirterek "Ancak özellikle havuzlardan bakteri kapıp, enfeksiyona yakalananların sayısı küçümsenmeyecek kadar çok. Havuzun klor miktarı çok önemlidir. Klor aşırı miktarda olursa gözde irritasyon yaratarak kızarma, yanma gibi belirtilere yol açar." dedi.

Bir havuza temiz diyebilmek için klor kullanmanın yeterli olmadığını unutmamak gerektiğini kaydeden Duran, "Sadece klor kullanarak temizliği sağlanan havuzlarda yüzenlerin başlarını suya sokmamalarını öneriyorum. Havuzlarda yüzenleri bekleyen tehlikelerden biri de bakteriler. Bakteriler gözlerde konjuktivite neden oluyor. Konjuktivit, gözün iltihaplanması anlamına geliyor. Gözlerde kızarma, yanma gibi belirtilere yol açıyor. Bu hastalığın tedavisi zor değil. Kısa süreli damla kullanımı ile tedavi ediliyor. Ancak havuzdaki asıl tehlike sadece havuzlarda var olan özel bir bakteri türü. Lens kullanan kişiler havuza ya da denize lensleriyle girmeyi tercih ediyorlar. Oysa lensle havuza girmek iki açıdan risk taşıyor. Birincisi havuz suyu gözden lensi çekip alabiliyor. İkincisi ise göz bir bakteri kaparsa lenslerde bu bakteri daha kolayca üreyebiliyor" diye konuştu.

Temizlik kurallarına uymayan havuzların, kirli olarak adlandırılan denizlerden daha tehlikeli olduğunu vurgulayan Duran, alınacak tedbirleri şöyle sıralıyor; "Temiz olduğundan emin olduğunuz havuzları tercih ediniz. Enfeksiyonlara yakalanmamak için yüzme sırasında deniz gözlüğü kullanınız. Kontakt lens kullanıyorsanız yüzme sırasında kesinlikle lenslerinizi çıkarınız."

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 475
favori
like
share
CADIKIZ Tarih: 10.08.2006 20:36
[COLOR=coral]Tabikide TR asla kotulemiyoruz..
ben sadece yasadigim bir olayi yazdim..bunun kotu yerle alakasi yok sadece dikkatsizlik neresi olursa hangi yer olursa olsun..
djbebeto Tarih: 10.08.2006 17:00


Arkadaşlar lütfen tr hakkında böyle kötü yorumlar yapmayın. Tr' de mükemmel denilecek tesislerde var. Siz bir tanesinde öyle oldu diye
toplu katliam yapıyorsunuz. Lütfen arkadaşlarrr :18: :18: :18:
casper Tarih: 10.08.2006 15:51
ben bu yıl korktuğum için havuza değil de sadece denize girmiştim,
ancak şanssızlık beni buldu ve sanıyorum denizden aldığım bir virüs sonucu kirpik kenarımda bir şey çıktı ve büyüdü dün küçük bir operasyonla alındı :79:
CADIKIZ Tarih: 10.08.2006 14:32
[COLOR=coral]sadece goz degil,turlu pis hastaliklarda gozukuyo ben bunlara rastladim..
ve ben gercketen TR,havuzlardan hic memenun dgeilim..
cunku gecen sene cok sevdigim bir arkadasim az kalsin felc oluyodu dikkatsizlik yuzunden cunku suyla elektrik kaplosu ayni yerde ve acik,gercekten arkadasim olumden dondu onun icin cok korkuyorum cok dikkatsizlik var :18:
ozlems_o Tarih: 09.08.2006 10:13
özellikler havuzlarda karşılaşılan bi sorun bu çok dikkat edilmeli

sağol fiber optic
SU-PERISI Tarih: 09.08.2006 10:09
Temizlik koşullarına dikkat edilmediği takdirde, havuzlar göz sağlığı için büyük tehlike oluşturuyorlar,teşekkürler arkadaşım deniz ve havuz mevsiminde güzel bir konuya deginmişin
refik Tarih: 09.08.2006 08:27
teşekkürler arkadaşım gerçekten önemli bir konu havuzun temizliğinin çok iyi olması lazım