Amerikalı bilim adamları boşanmış kadınların ileriki yaşlarında kalp krizi geçirme risklerinin erkeklere oranla daha fazla olduğunu tesbit etti.


Teksas Üniversitesi tarafından 10 bin orta yaşlı kadın ve erkek hazırlanan araştırmaya göre boşanmanın ve yanlış bir ilişki yaşamış olmanın verdiği stres kadınların yüzde 60'ında kalp ağrılarıyla başlayan kalp hastalıklarına neden oluyor. Bu kadınlar boşandıktan sonra yeniden mutlu birer ilişki kursalar bile yaşadıkları boşanma stresi çeşitli kalp hastalıklarına veya kalp krizi geçirmelerine yetiyor.
Araştırmaya göre boşanmalardan erkeklerin kalbi bu kadar etkilenmiyor. Bunun nedeni olarak da erkeklerin kadınlara oranla boşanmanın getirdiği sorunlarla daha kolay başa çıkabilmeleri gösteriliyor. Kadınlar eşlerinden ayrıldıktan sonra geçim sorunlarıyla başa çıkmak zorunda kalıyorlar ve bu sorunlar onların fiziksel ve ruhsal sağlıklarını olumsuz etkiliyor. Örnek olarak boşanmış kadınların çoğu evini değiştirmek zorunda kalıyor ya da çocuklarının geçimini üstlenmek zorunda kalıyor. Bu stres kardiyovasküler hastalıklara neden oluyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 586
favori
like
share
yaren55 Tarih: 21.08.2006 10:34
bak bunu bilmiyordum tsk ler
sonsuza3 Tarih: 11.08.2006 15:41
tabi stres her hastalıgın bası ama işte kadıncaz kahroluyor kocası yok die :10:
SU-PERISI Tarih: 10.08.2006 10:53
haklısın stres bütün hastalıkları tetikliyor.yararlı paylaşımların için saol özlemcigim