Süt çocuğu için en uygun besin anne sütüdür. Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin tüm gereksinmelerini sağlayan bir besindir. En mükemmel endüstri sütleri bile anne sütünün niteliklerini kesinlikle taşımaz..
Prof. Dr. Türkan Patıroğlu, anne sütünün doğal bir ağrı kesici olduğunu, aşı sonrası bebeği emzirmenin aşının verdiği ağrıyı unutturacağını belirtti.

Anne sütü alan bebeğe D vitamininden başka bir şey verilmemesi gerektiğini ifade eden Patıroğlu, şunları anlattı: "Annenin ilk sütü olan 'kolostrum' bebeğin ilk aşısıdır. Süregelen adetlerin aksine ilk süt her bebeğe mutlaka verilmelidir. Normal doğum yapan her annede, doğumdan hemen sonra bebeğin çıplak olarak annenin üzerine yatırılması, bebeğin huzurlu olmasına, emme başlayınca sütün daha erken ve bol gelmesine neden olur." Anne sütünde bulunan maddelerin bebeğin enfeksiyonlara karşı daha etkili korunmasına syardımcı olduğunu ve bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandırdığını kaydeden Patıroğlu, mamalarda bağışıklık sistemini geliştirecek hiçbir maddenin bulunmadığını bildirdi.Patıroğlu, anne sütünün daha çok kana geçtiğine işaret ederek, "Anne sütü içerdiği bazı enzimlerle bebeğin daha kolay hazmetmesini sağlar. Anne sütü ineksütünden daha az protein içermesine karşın, içindeki tüm protein bebeğin dolaşımına geçer. Demir ve çinko anne sütünün varlığında bağırsaklardan kana daha kolay geçer" diye konuştu.
s

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 561
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 10.08.2006 10:48
Emzirme son derecede sağlıklı ve doğal bir yöntemdir.anne sütü birçok hastalıktan bebegi korur.paylaşımın için saol arakadaşım