Uzmanlar, çalışırken şiddet ya da tehdide maruz kalmanın depresyon riskini artırdığını ortaya koydu.
Araştırmaya göre çalışırken şiddete maruz kalan kadınlarda depresyona yakalanma riski yüzde 45, erkeklerde yüzde 48 artıyor.
Şiddet durumunda, strese bağlı rahatsızlıkların ortaya çıkma sıklığındaysa kadınlarda yüzde 32, erkeklerde yüzde 55 artış görülüyor.
Journal of Epidemiology and Community Health dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, çalışırken tehdit alan kadınların depresyona yakalanma riski yüzde 48 artarken, bu oran erkekler yüzde 59.
Bu sonuca ulaşmak için araştırmacılar, 1995-1998'de depresyon veya strese bağlı rahatsızlıklardan tedavi görmüş 18-65 yaşındaki 14 binden fazla hastanın çalışma koşullarını, ruhsal sorunu olmayan 58 bin çalışanınkiyle, yaş ve cinsiyetlerini de dikkate alarak karşılaştırdı.
Araştırmaya katılanlara geçen yıl işlerinde şiddete maruz kalıp kalmadıkları soruldu.
Kadınların yüzde 7'si, erkeklerinse yüzde 5'i tehdit edildiklerini söyledi. Şiddete maruz kaldıklarını söyleyen kadınların oranı yüzde 3,3, erkeklerinki yüzde 1 çıktı.
Sağlık ve eğitim alanlarıyla, sosyal işlerde çalışanların daha fazla tehdit ve şiddete uğradığı bildirildi.
Psikolojik rahatsızlığı olan katılımcıların yüzde 5'i de iş arkadaşlarından şiddet gördüğünü belirtti.
Aarhus Üniversite Hastanesi Jens Peter Bonde'nden Joanna Wieclaw başkanlığındaki araştırmacılar, ''şiddet arttıkça ve tehditler sıklaştıkça riskin arttığına'' dikkat çekerek, iş çevresinde daha fazla şiddet ve tehditle karşı karşıya kalan erkeklerde strese bağlı sorunların ortaya çıkma riskinin yüzde 50'den fazla artığını vurguluyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 459
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 10.08.2006 13:14
haydaaa çalışırken mi bile depresyon çıktı :89:

verdiğin bilgiler için sağol canım
fiber_optic Tarih: 10.08.2006 11:16
valla depresyona ben öyle tehditten ddolayı girmiyorum iş yoğun olunca depresyona uğruyorum :5: