Hipertansiyon damar sertliği ve kalp hastalıklarının yanı sıra, böbrekleri de olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürüyor

Türkİye'de diyaliz tedavisi gören hastaların yaklaşık yüzde 20'sinde böbrek yetmezliğinin nedeni hipertansiyon.
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kamil Dilek, kan basıncının normal değerlerin üzerinde ölçülmesi durumu olan hipertansiyonun, dünyada ve Türkiye'de en sık görülen, en çok iş gücü kaybına neden olan hastalık olduğunu belirtti.

Araştırma Yapıldı

Yapılan sağlık taramalarında hipertansiyonun görülme sıklığının 25-35 yaş gurubunda yüzde 10, 55-65 yaş gurubunda ise yüzde 60 gibi çok yüksek oranda tespit edildiğini kaydeden Dilek, Türkiye'de 13 milyon hipertansiyon hastası olduğuna dikkati çekti. Hipertansiyonun toplum sağlığı açısından ikinci önemli özelliğinin de birçok organın fonksiyonunu bozabilmesi ve yaşam kalitesi ve süresini kısaltabilmesi olduğunu anlatan Dilek, hipertansiyonun damar sertliği ve kalp hastalıklarının yanı sıra, böbrekleri de etkilediğini söyledi. Tansiyon başlangıçta idrarda albümin ve kanama, daha sonra da fonksiyon kaybı ve üre yüksekliğine neden olabiliyor.


Sıcaklara Dikkat

Dilek, bu hastalığın ilaçsız tedavisinde öncelikle tuz alımının kısıtlanması gerektiğini belirterek, ''Tuz kısıtlamasına ek olarak sebze ve meyve ağırlıklı beslenme de kan basıncının düşmesinde ciddi yararlar sağlamaktadır.

Ayrıca hipertansif olan kişilerin ideal kilolarına inmeleri de önemlidir'' dedi. Dilek, hipertansiyonla mücadelede düzenli fiziksel egzersizin kan basıncını düşürdüğünü ve kalp fonksiyonlarını olumlu etkilediğini de kaydetti. Özellikle yürüyüş hipertansiyon hastaları için son derece yararlı. Günde yarım saat yürüyüş yapmak bile olumlu etkisini gösteriyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 480
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 13.08.2006 19:17
ellerine saglık degerli bilğilerin için teşekkürler özlemciğim