Japonya`da kan uyumu şartını ortadan kaldlıran böbrek nakli uygulamasını öğrenmek için bu ülkeye giderek eğitim alacak olan 5 uzman Türkiye`de de söz konusu uygulamayı başlatacak.<
Böbrek naklinde önemli bir engel olan ``kan uyumu`` şartını ortadan kaldıran ve sıklıkla Japonya`da uygulanan yöntemin, kısa süre sonra Türkiye`de de uygulanabileceği bildirildi.Konuyla ilgili bilgi veren Kent Hastanesi Organ Nakli Sorumlusu Op. Dr. Serdar Kaçar, böbrek naklinde, Japonya`da geliştirilen bir yöntemle kan uyumu şartının ortadan kaldırıldığını belirterek ``Japonya`da alacağımız eğitimin ardından, kan uyumu olmadan da böbrek nakli yapabileceğiz`` dedi.


Kaçar, çapraz organ naklini yapan ilk ekip olduklarını da hatırlatarak Türkiye`den Japonya`ya gidecek 5 uzmanın, Japonya`da uygulanan yönteme ilişkin eğitimlerini tamamlamalarının ardından, Türkiye`de de kan uyumu şartı olmaksızın böbrek nakli yapılabileceğini söyledi.


Kaçar, şöyle konuştu:

``Çapraz organ nakli yönteminde, organ bekleyen böbrek hastaları, yakınlarından gönüllü donör (verici) buluyor. Kan uyuşmazlığı nedeniyle kendilerine uymayan donörün böbreği, uyumlu başka bir hastaya veriliyor. Ancak uygun hastanın da diğer hastaya uygun donör bulması gerekiyor. Bu şekilde çapraz eşleşen böbrekler, eşzamanlı olarak naklediliyor. Kan uyumu şartı kalktıktan sonra herkes kendi

yakınına böbrek verebilecek.``


Kaçar, organ naklinde doku uyumu şartı da aramadıklarını belirterek, ``ekibimiz ve Akdeniz Üniversitesi Organ Nakil Merkezi, doku uyumu olmadan da canlıdan nakil yapıyor. Bu, daha çok nakil sonrası kullanılan ilaçlarla ilgili. Kadavradan nakile göre daha başarılı oluyor`` diye konuştu.

Sıralama yaptıklarında, öncelikle hastanın yakınlarından kan uyumuolanlardan alınacak böbreği tercih ettiklerini vurgulayan Kaçar, bununolmadığı durumlarda ise çapraz nakli, bu da mümkün değilse kan uyumu olmadan yapılan nakli tercih ettiklerini kaydetti. Kaçar, ``Türkiye`den 5 kişilik bir ekip, eylül sonlarında eğitim için Japonya`ya gidecek. Bu, Türkiye için bunun büyük bir şans ve organ naklinde yeni bir dönemin başlangıcı`` dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 541
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 14.08.2006 13:44
böbrek nakli olacak hastalar için sevindirici bir haber

inşallah en kısa zamanda uygulamaya başlanır