Bütün bir yıl boyunca iple çektiğiniz tatil, küçük rahatsızlıklar yüzünden kabusa dönüşebilir. Oysa tatilde çok sık karşılaşılan bu hastalıkları küçük önlemler alarak bertaraf etmek mümkün
Vajinal mantar enfeksiyonu
CİLDİN kızarması, kaşıntı ve beyaz bir akıntı bu hastalığın belirtileri. Hastalığın ortaya çıkma sebebi, bağışıklık sistemini zayıflatması. Ayrıca suda kalmak ve parfümlü sabunlar kullanmak da mantarı tetikliyor.
İlk yardım: Clotrimazol içeren fitiller ilk etapta enfeksiyonu ortadan kaldırabilir. Ancak bu fitillerin yetersiz kaldığı durumda doktora danışılmalı.
ÖNLEMEK İÇİN: Havuz yerine denizi tercih edin. Havuz suyunda bulunan klor, vajinanın doğal ortamına zarar verebilir. Ayrıca parfümsüz duş jelleri ve sabun kullanın.
İdrar yolları enfeksiyonu
İdrar yaparken acı duyuyor ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsa, bir enfeksiyonla karşı karşıyasınız demektir. Mikropların yol açtığı idrar yolu enfeksiyonu, tatili gerçek bir kabusa dönüştürebilir. Bu rahatsızlığın en büyük tetikleyicisi de ıslak mayo.
İlk yardım: Mikropların temizlenmesi için günde en az üç litre su için. Ağrılar devam ederse ve idrarda kan görülürse mutlaka bir doktora danışın.
ÖNLEMEK İÇİN:
Her gün bir fincan yabanmersini çayı ya da suyu için. Su içinde çözülen C vitamini de idrar yollarını mikroplardan arındırıyor. Batın bölgesinin üşümemesi için ıslak mayonuzu hemen değiştirin ve ayaklarınızı sıcak tutun.
Sinek, arı ya da böcek sokmaları
Sivrisinek ısırığı ya da arı sokması tatilde kaçınılmaz.
İlk yardIm: Isırık yerine hemen buz koyun. Bu, bölgenin şişmesini engeller. Şiddetli kaşıntıyı önlemek içinse antihistaminik ya da kortizon içeren bir krem kullanabilirsiniz. Ancak arı ya da böcek sokmasının ardından başınız dönüyor, vücudunuzda kırmızı lekelenmeler oluyorsa alerjik şok yaşıyor olabilirsiniz. Hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidin.
ÖNLEMEK İÇİN: Akşamları uzun kollu giysiler giyin. Cildinize sinek kovucu kremler de sürebilirsiniz. Özellikle ayak bileklerinizi kremleyin, çünkü sinekler en çok bu bölgeyi sokuyor. 1 yemek kaşığı bademyağı, 3 damla lavanta yağı, 1 damla ökalüptüs yağının karışımından oluşan losyonun da sinek kovucu özelliği vardır.
Dudakların uçuklaması
Herpes-simpleks virüsünün yol açtığı uçuk, yaz aylarında sık sık görülür. Dudak, yanak ve kulak memelerinde görülür. Kızarıklık, kaşıntı ve karıncalanma ilk belirtileridir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması, stres ve güneş ışığı ortaya çıkma sebeplerinin başında geliyor.
İlk yardım: İlk karıncalanma ortaya çıktığında günde beş kere bölgeye Aciclovir içeren krem sürün. Bu virüslerin çoğalmasını engeller.
ÖNLEMEK İÇİN: Dudaklara ve diğer bölgelere gün içinde sık sık güneş koruyucu stik sürün. Çok ağır vakalarda doktorlar, tatil öncesi Aciclovir içeren haplardan kullanmayı öneriyor.


Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 791
favori
like
share
yaren55 Tarih: 21.08.2006 10:35
tsk lerrr bilgiler icin
ozlems_o Tarih: 15.08.2006 13:34
verdiğin bilgiler için teşekkürler