Alman milli takımında tarihi bir karar alındı. 52 yıldır aynı marka krampon giyen oyunculara marka serbestliği gelince, aldıkları paralar da ikiye katlandı. Lehman, Metzelder ve Miroslav Klose gibi isimler şimdiden gelirlerini arttıran oyuncular oldular.

52 yıldır zorunlu olarak Adidas marka krampon giyen Alman milli takımında, marka serbestliği gelince oyuncular, firmalarla astronomik rakamlara imza atma aşamasına geldiler.

Bu alınan yeni karara en çok, kendi oynadığı kulüpte Adidas marka krampon giymeyen ancak zorunlu olduğu için milli takımda bu markayla sahaya çıkmak zorunda kalan futbolcular sevindi. 3 kez Dünya 3 kez de Avrupa şampiyonu olan Alman milli takımındaki bu radikal değişiklik şimdiden yeni anlaşmaların da habercisi oldu.

Bu yeni kararla birlikte bir çok oyuncunun cebine daha fazla para girecek.Mesela Jens Lehman (Arsenal kalecisi) & Nike ile bir anlaşması bulunduğu halde milli takımında giyemiyordu, artık ekstra bir ücret karşılığında Arsenalde olduğu gibi Milli takımıyla oynadığı maçlarda da artık alışageldiği Nike giyebilecek. Arsenalde Nike giymesi için yılda 100 bin Euro alan Alman kaleci bir 100 bin daha alıp milli takımda da Nike giyecek. Böylece Lehman ayakkabı sponsor fiyatını ikiye katlamış oldu.

Christoph Metzelder ve Miroslav Klose de Nike anlaşması bulunan ve gelirlerini en az ikiye katlayacak olan diğer oyuncular.

Nike'ın yeni hedefi ise Bremenli Torsten Frings. Adidas ile olan sözleşmesi sona eren Frings için Nike başarılı oyuncuya bir servet öneriyor.

Peki şimdiye kadar oyuncular Adidas markasını giyerken, hiç mi para almadılar bunun karşılığında ?

Hayır almadılar ! Her oyuncu (23 kişilik kadroda) toplam reklam pastasından (ki buna ana sponsor Mercedes-Benz de dahil) yılda 300 bin Euro alıyordu. Ama ayakkabı için şimdiki gibi ekstra bir pazarlık yapılamıyordu.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1546
favori
like
share
ugly__king__ Tarih: 23.09.2006 20:42
Paylaşım için teşekkürler...
kv_1903 Tarih: 17.08.2006 18:06
benimde yoktu :46:
cagriozel Tarih: 17.08.2006 07:38
Teşekkürler bilgi için böyle bir uygulamadan haberim yoktu