Bebeğin anne kan grubundan farklı kan grubuna sahip olması da sarılık nedeni Sarılığın doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çıkması, bebeğin renginin 7 günden sonra koyulaşması ve sarılığın 2 haftadan daha uzun sürmesi tehlikeli görülüyor.
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Metin Kılınç, sarılığa, kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sonucunda ortaya çıkan ve 'bilirubin' denilen sarı renkli bir maddenin kanda aşırı birikmesinin neden olduğunu söyledi.

Kılınç, yeni doğan bebeklerin, karaciğerleri yeterince olgunlaşmadığı için kanlarında biriken bilirubini hemen uzaklaştıramadıklarını da anlattı:


''Kanda aşırı bilirubin birikimi sarılığa neden olur. Sarılık, yeni doğan bebeğin cildinin ve göz aklarının sarıya boyanmasıdır. Sağlıklı ve zamanında doğan bebeklerin yüzde 50'sinden fazlasında sarılık görülür. Bu sarılık genellikle 1-2 hafta içinde kaybolur ve tedavi gerektirmez.


Zamanından önce doğan bebeklerin organları gelişimlerini tamamlamamıştır. Karaciğerleri oluşan bilirubini çabucak temizleyemez.Ayrıca bebek hasta ve beslenmemişse bağırsaklarındaki bilirubini dışkıile atması gecikir. Bu bebeklerin bilirubinleri daha fazla olacağından sarılığa yakalanma riskleri daha yüksektir.''


Anne sütünde bulunan bazı maddelerin de sarılığa neden olabildiğine değinen Kılınç, anne sütüne bağlı sarılığın bir haftadan fazla sürmesi durumunda doktora danışılması gerektiğini ve doktorun belirli bir süre anne sütüne ara verilmesini isteyebileceğini açıkladı.


Bebeğin anne kan grubundan farklı kan grubuna sahip olması

durumunda da sarılık görülebileceğini dile getiren Kılınç, bebeğin mutlaka gözetim altında tutulması gerektiğini anlattı:


''Bazı bebeklerde sarılık tedavi gerektirmeyebilir ancak zamanındadoğan bebeklerde 14 gün, erken doğanlarda 21 günden uzun süren

sarılıkların mutlaka araştırılması gerekir.


Sarılık bebeğin doğumundan sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çıkmışsa bebeğin rengi 7 günden sonra koyulaşırsa ve sarılık 2 haftadan daha uzun sürmüşse hemen uzman doktora başvurulmalı.''


Kılınç, vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyonun kana karışması sonucu da sarılık görülebileceğini, bu nedenle sarılık olduğu anlaşılan çocuğun ateşinin yükselmesi halinde vakit kaybetmeden tedavialtına alınması gerektiğini açıkladı.


Ebeveynlerin bebeklerinin cildinde ve göz aklarındaki renk değişikliğine dikkat etmesini isteyen Kılınç, bebeğin sarılığının doğal ışıkta değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.


Kılınç, sarılığın önce yüzde ardından gövdede fark edildiğini ve ilerledikçe ayaklara doğru yayıldığını, parmağın bebeğin burun ucuna ya da alnına bastırıp çekilmesi durumunda sarı bir renk ortaya çıkıyorsa doktora başvurmak gerektiğini açıkladı.Kılınç, ''tüm yeni doğan bebekler hastaneden çıkmadan önce mutlakasarılık yönünden değerlendirilmesi ve riskli olan bebekler gözetim altında tutulmalı. Kandaki bilirubin çok yükselecek olursa bebeğe zarar verebilir, beyinde hasar oluşturabilir. Sarılığın fark edilmesi konusunda ailelere büyük görev düşüyor'' dedi

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 750
favori
like
share
ozturk Tarih: 19.08.2006 17:07
teşekkür..
SU-PERISI Tarih: 17.08.2006 09:51
genelde yeni dogan bebeklerin büyük kısmında görülür 7 günü geçtigi halde devam ederse ve sarılık düzeyi çok yüksek degerlere ulaşırsa bebegin begin fonksiyonlarını etkiler onun için beyine etki yapmadan sarılıgı giderilmeli.teşekkürler özlem