Güneş sistemi 3 yeni gezegene hazırlanıyor.


Uluslararası Astronomi Birliği kabul ederse, Plütonun uydusu Charon, UB313 ve Jüpiter ile Mars arasında bulunan Ceres, Güneş Sisteminin yeni gezegenleri olacak.

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'ta toplanan Uluslararası Astronomi Birliği, gezegen tanımını tartışıyor. Toplantının en önemli gündemi, Güneş Sistemi'ndeki gezegenlerin sayısının artırılması. Yeni bir tasarı, 3 göktaşının gezegen sayılmasını öneriyor. Tartışmaların merkezinde en küçük gezegen Plüton'un gezegen statüsünü ne kadar hak ettiği yatıyor. NTV'nin haberine göre, bilim insanları, Plüton'un gezegen statüsünü sürdürmesi halinde, onun gibi 3 göktaşı daha gezegen unvanı alacak. Oylama 24 Ağustos'ta yapılacak. Tasarıyı sunan Richard Binzel, gazetecilere "75 yıl aradan sonra Güneş Sistemi'ne yeni gezegenler ekleyeceğiz" dedi. Bir göktaşının gezegen unvanı alabilmesi için 2 bin 500 bilim insanının tasarı üzerinde anlaşması gerekiyor.

YENİ GEZEGEN TANIMI
Uluslararası Astronomlar Birliği'nin yeni gezegen tanımı oldukça kapsayıcı; çapı 800 km'den uzun, Güneş etrafında dönen, kütlesi Dünya'nın 12.000'de 1'i olan her göktaşı gezegendir. Plüton'un gezegen olup olmadığı ilk keşfedildiği günden bu yana tartışılıyordu, hatta birçok astronom Plüton'u hala gezegen olarak kabul etmiyor. Plüton'un, yarısı büyüklüğündeki uydusu Charon da gezegen olmayı bekliyor.

BİR GEZEGENE YENİ İSİM KOYMAK GEREKECEK

Tasarının kabul edilmesi halinde, Güneş Sistemi'nin üyeleri Güneş'e uzaklıkları itibariyle şöyle sıralanacak: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Ceres, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüton, Charon ve 2003 UB313. 2003 UB313'ü keşfeden California Institute of Technology uzmanı Michael Brown, göktaşına TV dizisi Xena adını vermişti, ancak bu astronomlar tarafından kabul görmediği için yeni bir isim verilmesi düşünülüyor. Yeni gezegenlerin eklenmesiyle Güneş Sistemi ile ilgili tüm yayınların değiştirilmesi gerekecek. Gezegen sayısından etkilenecek bir sektör daha var, astrologlar. Kehanetlerini 9 gezegene dayalı yapan astrologlar da, mevcut bilgileri revize ederek yeni yıldız haritaları çıkarmak durumunda kalacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 802
favori
like
share
varolcan Tarih: 25.08.2006 10:24
ya bi de onları kim ezberleyecek
eBRa Tarih: 23.08.2006 21:19
gelsin gorelim