Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Sırrı Kılıç, özellikle yaz aylarında daha sık görülen ishal ve kusmaya karşı evde hazırlanıp kullanılabilecek bir karışımın tarifini verdi.
Prof. Dr. Süleyman Sırrı Kılıç, özellikle yaz aylarında ve sıcak havalarda daha sık karşımıza çıkan bulantı, kusma ve ishalle seyreden hastalıklara dikkat çekerek, özellikle sağlıksız koşullarda hazırlanıp satılan dondurma, limonata ve diğer meyveli içeceklerin gıda zehirlenmelerine neden olabileceğini bildirdi. Bu gibi durumlarda hekime başvurulmasını öneren Prof. Dr. Kılıç, "İshal ve kusmayla vücudumuz için mutlak gerekli olan sıvı ve elektrolit kayıpları ortaya çıkmaktadır. Bu sıvı ve elektrolitler kısa sürede yerine konmazsa bazı hastalarda böbrek yetmezliği gibi çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.


Hastaneye veya doktora gidemeyecek durumda olan ya da hastaneye gidene kadar kendi evimizde kolaylıkla hazırlayabileceğimiz karışımlar çok faydalıdır. Vücutta sıvı kaybı olduğunda herkesin rahatlıkla kullanabileceği bu karışım şu şekilde; 1 litre kaynamış suya 1 çorba kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı yemek tuzu ve 1 çay kaşığı da karbonat koyup karıştırılır. Soğuduktan sonra bu karışımdan hastaya sık bir şekilde verilir. Bunun yanında tuzlu ayran, açık çay ve diğer az şekerli kompostolar da kaybedilen sıvının yerine konması için yararlıdır" dedi.


Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Sırrı Kılıç, ayrıca, ishal ve kusmayla seyreden daha ciddi hastalıklardan tifo, dizanteri, kolera gibi enfeksiyonların da, daha çok yaz aylarında görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Kılıç, özellikle lağım sularının karıştığı suların sebze ve meyve sulamalarında kullanılması sonucu bu tür rahatsızlıkların ortaya çıktığına dikkat çekerek, bu gibi hastalıklarda hastanın mutlaka hastaneye yatırılarak, uzman hekimler tarafından tedavi edilmesi gerektiğini bildirdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3899
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 19.08.2006 12:07
iyi bir haber aklımızda bulunsun yaz dönemlerinde her an ihttiyaç duyulabilir. teşekkürler özlemciğim
vampir4518 Tarih: 19.08.2006 10:00
saolasın arkadasım işimize yarıyacagına eminim