Özellikle yaz günlerinde bol su içilmesini öneren uzmanlar, böbrek yetmezliğinden şikayetçi kişiler için bu durumun geçerli olmadığını belirtti.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapan Uzman Dr. Gülay Aşçı, susama ihtiyacını belirleyenin, alınan tuz miktarı olduğunu söyledi.

Dr. Gülay Aşçı, ''sağlıklı kişilerin bol bol su içmesi gerekiyor. Ancak böreklerinde sorun olanlar su içmek için kendilerini zorlamasın'' dedi.

Aşçı, tüketilecek günlük su miktarının çok iyi hesaplanması gerektiğine de değindi:

''Çok su içmek, çok idrara çıkmaya neden olur. Bu böbrek çok çalıştığı için değil, siz ihtiyacınızdan fazla su aldığınız ve gerekmeyen miktarı idrarla attığınız içindir. Çok su içmenin böbreklere bir yararı yoktur.

Çok nadir ve özel bazı durumlarda, örneğin böbrek taşlarının varlığı gibi, idrar miktarının 2 litrenin üzerinde tutulması faydalı olacağından bol su içmek önerilebilir.''

Böbrek yetmezliği olan kişilerin yeterli miktarda su içmelerini öneren Aşçı, ''böbrekleriniz tam çalışmıyorsa zorla su içmek zararlıdır. Aldığınız suyun atılımı normal olmayacağından, fazla su alımına bağlı olarak, su fazlalığı dediğimiz tıbbi tablo ortaya çıkar'' dedi.

Bu tablonun ortaya çıkmasıyla iştahsızlık, kusma ve baş ağrısı şikayetlerinin ortaya çıktığını belirten Aşçı, ''bebeklerde, yaşlılarda, hafıza bozukluğu olan kişilerde ve bilinci yerinde olmayanlarda susama hissi olmaz. Bunların dışındakilerin susadıkça su içmeleri yeterli olur'' dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 503
favori
like
share
refik Tarih: 21.08.2006 09:39
bence günlük 2 litre su içmekte fayda var. bilğilerin için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 19.08.2006 18:26
verdiğin bilgiler için sağol SU PERİSİ

artık çok su içmicem demekki :85:
ozturk Tarih: 19.08.2006 17:02
paylaşıma teşekkür..