Çoğu insan tarafından önemsenmese de sosyal hayatı engelleyen sorunlardan birisidir saçtaki kepek. ASM'den Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, kepek sorunu hakkında bilgi verdi.


Seboreik dermatit (SD), saçlı deri, kaş, alın orta hat, burun yanları , sırt ve göğüs orta hattı içine alan seboreik bölgelerin, kızarma, ince beyaz  sarı kepeklenmeyle seyreden, uzun seyirli, tekrarlayıcı nitelikli hastalığıdır. Bazı olgularda Pitriosporum Ovale adlı maya türünde aşırılaşma veya artmış enflamatuar yanıt ( aşırı kızarıklık ) gözlenmektedir. Toplumda görülme oranı %2-5 arasındadır. Seyrek tekrarlarla seyreden bireyler bu orana dahil edilirse, görülme sıklığı daha da artar..
SD, tüm yaş gruplarında görülebilir. Bebeklik çağı , 40-70 yaşlar arasında ve erkeklerde daha sık gözlenmektedir. Allerjik bireylerde, alkol tüketiminin fazla olduğu, bağışıklık sisteminin baskılandığı dönemlerde şiddetlenebilir. Stres, düşük sıcaklık ve nem oranı ve bazı ilaçlar da artırıcı nedenler arasında sayılabilir.

Yaş gruplarına göre, seboreik bölge dağılımı farklı olabilir. Bebeklerde , bez bölgesinde gözlendiğinde, pişik ve diğer egzema gruplarından ayırmak önemlidir. Yaygın ve kalın skuamlı olgularda, ayırıcı tanıda sedef hastalığı da düşünülmelidir. Göğüs ve sırttaki döküntülerde, mantar hastalıkları dikkate alınmalıdır. Gözkapağı ve kulak çevresi yerleşimli bireylerde, tekrarlayıcı gözkapağı iltihabı (blefarit) ve dış kulak yolu enfeksiyonu ortaya çıkabilir.

Hastalığın tekrarlarının ve şiddetinin azaltılması, kontrollü tedaviyle mümkündür. Hastalığı tamamıyla yok edecek tedavi yöntemi yoktur. Hafif kızarma, kepeklenme olan olgularda kozmetik veya dermokozmetik kepek şampuanları yeterlidir. Kalın kepeklenme, yaygın kızarıklık, vücut bölgelerinde kızarıklık, aşırı kaşıntılı olgularda, ayırıcı tanıda birçok hastalığın olabileceğini de düşünerek , mutlaka hekim kontrolüne girmek gereklidir

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 694
favori
like
share
refik Tarih: 21.08.2006 09:19
şampuanların kepek yaptığını düşünüyorum. yeşil sabunun çok iyi olduğunu gördüm.
SU-PERISI Tarih: 21.08.2006 09:07
teşekkürler özlemcigim