[COLOR=coral]Diş sağlığı için her ay farklı diş macunu kullanılması gerektiğini bildirildi. İşte diş macunu ve fırçasından; ağrıyan dişe rakı basmaya kadar dişlerle ilgili doğrular yanlışlar...
Akay Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Derviş Yılmaz, diş sağlığı için her ay farklı diş macunu kullanılması gerektiğini bildirdi. Derviş Yılmaz ANKAıya yaptığı açıklamada, estetik amaçlı diş beyazlatmanın belirlenmiş bir zararının olmadığını, ancak doğal rengi korumanın daha uygun olduğunu söyledi.

YILDA 2 KEZ MUAYENE ŞART

Diş sağlığı için yılda iki kez muayene gerektiğini anımsatan Yılmaz, "Diş doktoruna, sadece ağrı şikayetiyle gelmek diş sağlığı açısından yanlış bir davranış. Yılda iki kez muayene ise diş kaybını büyük ölçüde önler" dedi.
Yılmaz, dişlerde meydana gelen çürük gibi sorunların beyinde iltihaba, kalp, böbrek ve eklem rahatsızlıklarına neden olduğunu belirterek, kalp ameliyatları ve radyoterapi öncesinde diş kontrolünden geçmek gerektiğini bildirdi. Yılmaz, çürük oluşmaması için diş ipi kullanımının önemine değindi.

"HER AY FARKLI MACUN KULLANIN"

Dişlerin karbonat, tuz gibi maddelerle ovulmasının diş minesinde çiziklere neden olacağını ifade eden Yılmaz, diş sağlığı için vatandaşlara "Fırçanızın üzerine fazla macun sürmeyin, fırçayı ıslatmadan dişe uygulayın, her ay farklı marka diş macunu kullanın ve dişlerinizi diş etinden dişe doğru fırçalayın" önerisinde bulundu.

"DİŞ FIRÇANIZI EN GEÇ 3 AYDA BİR YENİLEYİN"

Özellikle kırsal kesimde diş sağlığına neredeyse hiç önem verilmediğini ve Türk toplumunun yüzde 85ıinin çürük sorunu yaşadığını bildiren Yılmaz, dişlerin sağlıklı olabilmesi için lifli gıdalarla beslenmenin önemli olduğunu dile getirdi.
Yılmaz, diş fırçalarının yıpranma durumuna göre 1-3 ay arasında yenilenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

"DİŞ KAYBI DENGE BOZUYOR"

Dişin de vücudun bir uzvu olduğunu kaydeden Yılmaz, "Parmağınızda bir iltihap olsa kesip atıyor musunuz? O zaman dişinizi de hemen çekip atma eğiliminde olmayın, tedaviye yönelin. Aksi halde her diş kaybı alt ve üst çene arasındaki ilişkiyi bozar. Bu durum kişinin dengesini dahi bozabilir. Diş kaybı tad kaybına da neden olur" diye konuştu.

AĞRIYAN DİŞE RAKI BASMAYIN

Yılmaz, ağrıyan dişin üzerine aspirin ya da rakı bastırmanın diş etlerinde yanıklara neden olduğunu söylerken, "Kesinlikle uygulamayın" önerisinde bulundu.

ÇEKİLEN DİŞ YERİNE ÇİVİ DİŞ ÖNERİSİ

Dişlerin de hissetme yeteneği olduğunu anlatan Yılmaz, çekilen diş yerine halk arasında çivi diş olarak bilinen inplant yerleştirmenin en uygun yöntem olacağını kaydetti. Yılmaz, "Bu uygulamada tek sorun yaş problemi. Gelişme çağlarını tamamlamadıkları için sadece çocuklara uygulamıyoruz. Yani 16 yaşından itibaren hemen herkes kullanabilir" dedi.

"ÇOCUKLARINIZIN SÜT DİŞLERİNİ ÖNEMSEYİN"

Prof. Dr. Yılmaz, Ağız ve Diş Sağlığı Kliniğinde, eğri dişlerin düzeltilmesi, diş eti rahatsızlıklarının tedavisi, protez, inplant ve önem verdikleri çocuk diş tedavisinin gerçekleştirdiklerini bildirdi. Yılmaz, süt dişlerinin aileler tarafından dikkate alınmadığını, oysa çürüyen süt dişlerinin bölgede enfeksiyona neden olduğunu söylerken, "Çocuklarınıza 3 yaşından itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazandırın. Aksi halde büyüdüklerinde sağlıksız dişlere sahip olurlar" dedi.
Yılmaz, aşırı korkusu olan kişilerle genel anestezi ortamında çalışıldığını da sözlerine ekledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 760
favori
like
share
Sari Menekse Tarih: 23.08.2006 00:15
süt dislerinin cok önemsememiz gerektigine bir cok anne babalar inanmakta biraz güclük cekiyor malesef. ne olacak onlar zaten düsecek ve yerine baska dis gelecek diyenlere pek cok kez rastladim.cocuklarimizi dislerini fircalamasina alistrirmak cok zor :19: buna ragmen ilerisi icin , saglikli ve güzel disler icin pes etmemek gerek.disfircasinin sIk sIk degismemiz gerektigi biliniyor ama macunu degistirmeyi hic duymamistim.gerci cogu zaman farkli farkli macun alirim, demek bazi bilincsiz yapilan seylerde ise yariyor :46:
necip Tarih: 21.08.2006 15:46
bilgiler için teşekkurler cadıkız
SU-PERISI Tarih: 21.08.2006 14:15
heray farklı diş macunu kullanilacagını bilmiyordum saol cadıkız
ozlems_o Tarih: 21.08.2006 11:43
inplant yöntemiyle çivi diş uygulamasını biliyorum üniversiteden arkadaşımın bitirme projesiydi nasıl uygulandığı da dahil olmka üzere her aşamasında oradaydım. görüntüler çok kötüydü ama tedavi sonrası gerçek dişten farkı kalmıo :85:

teşekkürler cadıkız