Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle klima kullanımı ve havuza girme oranlarının arttığına işaret eden Denizli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurgül Bozkurt, yaptığı açıklamada, Yaz mevsiminde klima, duş başlıkları ve havuzlardan alınabilecek enfeksiyonlar, insan sağlığını etkileyebilmektedir. Öncelikle A tipik pnömoni olmak üzere akut bronşit gibi hastalıklar görülebilmektedir. Kas ve baş ağrıları, halsizlik, ateş, huzursuzluk belirtileri de sık olarak görülmektedir dedi.
Enfeksiyona yakalandıktan sonraki ilk 2 günde yoğun olarak kuru öksürük görüleceğini belirten Bozkurt, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi sindirim sistemi bulgularının da olabileceğini, özellikle direnci düşük ve kronik hastalığı olanların dikkatli olması gerektiğini bildirdi.

Bozkurt, önlem olarak havuz ve duş başlıklarının temizliğinin sık sık yapılması, klimaların da bilinçli kullanılması gerektiğini belirtti.

Sıcak havalarda insanların havuç, domates gibi lifli sebzelerden yeterli miktarda tüketerek dengeli beslenmeleri gerektiğini ifade eden Bozkurt, Bünyesi alerjik olan kişiler ağır pnömonilerden sonra astım gibi kronik hastalıklara yakalanmamak için dikkat etmeli diye konuştu.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 459
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 22.08.2006 07:51
tabiki yazında olunur bir kere bronşit hastalığına yakalanan kişi her soğuk aldığında bronşiti tekrar kaparsınız
ozlems_o Tarih: 22.08.2006 07:26
çok önemli bir durum gerçekten :85:

verdiğin bilgiler için sağol