Amerika'nın saygın eğitim kurumlarından Arkansas Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Randall Kesselring, kadınların maddi durumları ve evlilikleri üzerinde yaptığı araştırmasında kadınların maddi durumlarının iyi olmasının, boşanmaları üzerinde etkili olduğunu belirtti. 112 bin kadının maddi durumları ve medeni halleri üzerinde istatistiksel bir çalışma yapan ekonomi profesörü Kesselring, kadınların maddi durumlarının iyi olması, ya da zaman içinde durumlarında yaşanan pozitif değişimin evliliklerini sürdürüp sürdürmeme kararını vermelerinde çok etkili olduğunu ortaya koydu. Kadınların maddi durumunun iyileşmesi halinde eşlerinden ayrılmaya daha meyilli olduklarını belirten araştırmacı, bu sonucu da şu nedenlere bağladı:

BAĞIMLILIK BİTİYOR

* Maddi durumu iyi olan kadın rahat bir şekilde avukat tutabiliyor.

* Boşanma sonrası maddi açıdan zorlanmayacağı için boşanma kararını rahat şekilde verebiliyor.

* Kadın maddi olarak yükseldikçe ev işleri gibi konularda eşleriyle daha çok kavga ediyor. Bu kavgalar da boşanmaya gidiyor.

* İş hayatı kadının eşine ayırdığı zamanı kısıtlıyor.

* Toplumun boşanmaya karşı olumsuz bakışı günümüzde değiştiği için kadın toplumsal kaygı olmadan boşanma kararı alabiliyor.

* Kadın maddi açıdan kendisiyle aynı gelişimi gösteremeyen erkekle beraber kalmakta zorlanıyor. Erkeğe bakmak yerine kendi yollarına gitmeyi tercih ediyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 591
favori
like
share
eBRa Tarih: 23.08.2006 21:24
huzurun olmadigi yerde tabiki biter
casper Tarih: 22.08.2006 20:34
maalesef acı ama gerçek para daima güçtür :5:
SU-PERISI Tarih: 22.08.2006 16:33
anlaşamamazlık ve mutsuzluk varsa tabiki zengin kadın gelecegi karantina altında olunca daha çabuk ayrılma kararı alıyor