Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Nöroloji Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ayse Kocaman Sagduyu, halk arasinda inme denilen felcin tedavisinde ilk üç saatin çok önemli oldugunu belirtti.


Bu süre içinde basvurulmasi halinde hiç sekelsiz (özürsüz) düzelme sansinin çok yüksek oldugunu söyleyen Prof.Dr. Sagduyu, felcin tedavisinde çok ilerleme kaydedildigini söyledi.

Çalisma arkadasi Prof.Dr. Hadiye Sirin ile birlikte Türkiye'de ilk Nörolojik Yogun Bakim Sempozyumu'nu düzenleyen Prof.Dr. Ayse Kocaman Sagduyu, tedavide ilerlemeler olmasina karsin nörolojik yogun bakim (NYB) birimlerinin teknik ve personel donanimi açisindan ayni gelismeyi göstermedigini ve yetersiz kaldigini belirtti. Prof.Dr. Sagduyu,

"Bizim klinigimizdeki NYB birimimiz Avrupai ölçülerde. Bu konuda önderiz. Ancak bizim ya da birkaç birimin daha iyi olmasi yetmez. Ülke genelindeki tüm NYB birimleri çagdas ve ayni standartta olmali. Bu sempozyumu da standartlara ulasilmasi için düzenledik. Çünkü trafik kazalari disinda felçler, kalp ve kanser hastaliklarindan sonra özürlülüge ve ölüme yol açan üçüncü hastalik durumunda. Çok önemli bir hastalik'' diye konustu.

Prof.Dr. Sagduyu tikanma ya da kanama seklinde kendini gösteren beyin damar hastaliklarinda risk grubunu kalp damar hastaliklari gibi 40 yas üzeri, yüksek kolesterol, tansiyon, seker, kalp ritm bozuklugu, sismanlik, sigara kullanimi, kana ait bazi nedenler ve ailesel faktörlerin olusturdugunu söyledi.
Kolda ya da bacakta uyusukluk, güçsüzlük, konusmada pelteklik, yüzde çarpiklik, bakislarda çift görme, dengede bozulma gibi belirti hissedildigi anda hastalarin en çabuk sekilde nörolojik yogun bakim birimlerine basvurmasinin hayat kurtarici olabilecegini belirtti.
Tikanma ya da kanamadan kaynaklanan felçlerde belirtilerin çok farkli olmadigini vurgulayan Prof. Dr. Sagduyu, söyle konustu:
"Kanamaya bagli olanda zaman zaman siddetli basagrisi da eslik ediyor. Bu belirtiler hissedildigi andan itibaren ilk üç saatte müdahale edildiginde hasta hiç sekelsiz (Özürsüz) eski haline dönebiliyor. Beyin damarlarinda tikanmaya bagli gelisen felcin tedavisinde kandaki pihtiyi eriten özel bir ithal ilaç var. Bu ilaç ülkemizde kalp damar hastaliklarinda kullaniliyor. Avrupa ve Amerika'da ise beyin damar hastaliklarinda da bu ilaç kullaniliyor.
Biz de kullaniyoruz. Ancak bu ilaç beyin damar hastaliklarinda kullanilmak üzere Saglik Bakanligi'nda ruhsatlanmayi bekliyor. Bu ilaçla tedavi 2 bin 500 YTL'yi buluyor. O yüzden emekli ve SSK hastalarina yazamiyorduk. Her kosulu zorlasak da resmi hastalara uygulamada sikinti yasiyorduk. Saniyorum sorun çözülme asamasinda. Bir ay sonra kullanmaya baslayacagiz. Bu tedavide çok daha iyi sonuçlar alabilecegiz. Yeter ki hastalarin klinigimize basvurusu en erken sekilde olsun. Ilk üç saat çok önemli.''
HASTALAR ÇOK GEÇ BASVURUYOR
Prof. Dr. Sagduyu, hemofili tedavisinde kullanilan bir ilacin da kanamaya bagli felçlerin tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar verdigini söyledi. Ülkemizde henüz kullanilmayan bu tedavi yönteminin de yakin gelecekte uygulanacagini ve basarili sonuçlar alinacagini belirtti. Hastalarin geç basvurmasi yüzünden özürlü kalma oraninin yüksek oldugunu kaydeden Prof.Dr. Sagduyu, sunlari söyledi:
"Nöroloji poliklinigimize basvuran her 10 hastadan 6'si inme hastasi. Yatarak tedavi gören hastalarin yüzde 70'ini de bunlar olusturuyor. Klinigimizde pilot bir çalisma yaptik. 100 hastadan ancak 3-4'ünün ilk üç saat içinde basvurdugu ortaya çikti. Orta ve agir vakalarda basvuru geciktiginde sekel kalma orani daha da artiyor. O nedenle bu hastaliga karsi bilinçli olmak, inmeye yol açacak risk faktörlerinden kendimizi korumak ve ilk belirtiler hissedildiginde erken müdahale için acele davranmak çok önemli. Dünya alarm halinde bunun önlemini aliyor, biz de ise gencecik insanlar bir tansiyonunu kontrol ettirmedigi için özürlü oluyor.''

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 601
favori
like
share
eBRa Tarih: 24.08.2006 22:06
tesekkurler
ozlems_o Tarih: 24.08.2006 10:54
acil müdahele her türlü hastalıkta çok önemlidir felçte de kalp krizinde de kanamada da :85:

verdiğin bilgiler için çok sağol canım