Yakın zamanda diş macunları ve deodorantlar, yoğurtta bulunun bir bakteri sayesinde çok daha etkili olacak.
Tam adı, Lactobacillus Bulgaricus olan bakteri, sütün içinde yaşıyor ve yoğurt yapımında etkili oluyor.
Bilimsel dilde Strepptococcus mutans adlı bir bakteri, dişlerin çürümesine neden oluyor. Strepptococcus mutans dişin yüzeyine yapışarak, bir asit salgılıyor ve bu asit diş minelerine zarar veriyor. Ancak yoğurtta bulunan bir başka bakteri dişlerin imdadına yetişiyor. Bilim insanları lactobacillus adlı bir bakterinin Strepptococcus mutansları diş minelerinden silerek yok ettiğini ve böylece dişlerin çürümesini önlediğini buldu.
Laboratuvar testlerinde lactobacillus bakterisi içeren ciklet çiğnendiğinde, Strepptococcus mutansların sayısının azaldığı ve diş çürüme riskinin de düştüğü gözlemlendi. Alman kimya devi BASF, diş çürümelerini önleyici lactobacillus içeren bir ciklet üzerinde çalışıyor. Ağız çalkalama sıvısı ve diş macunları da sırada. BASFin ArGeden sorumlu yetkilisi Stefan Marcinowski, ürünlerin 2007de hazır olacağını açıkladı.
KOLTUK ALTI VE AYAK KOKUSUNA DA ÇARE
Yoğurtta bulunan iyi huylu lactobacillus bakterisinin bir kullanım alanı daha var, koltuk altı. Bu bakterinin koltuk altında ter kokusuna ve hatta ayakta kötü kokulara neden olan diğer bakterileri de silme özelliği olduğu saptandı.
Tam adı, Lactobacillus Bulgaricus olan bakteri, sütün içinde yaşıyor ve yoğurt yapımında etkili oluyor. Bilim insanları bu bakterinin önceleri bitkilerin yapraklarında yaşadığını, ancak sonraları ineklere ve dolayısıyla da süt ürünlerine geçerek yaşamını bu ortamda sürdürdüğünü tahmin ediyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 522
favori
like
share
hakan80 Tarih: 24.08.2006 10:53
evet yogurttu her ögün yememiz şart... :46:
ozlems_o Tarih: 24.08.2006 10:42
yoğurt vudumuzda her alanda faydalı bişey bunu yine gördük

değerli bilgilerin için saĞol SU PERİSİ