* Beslenme Şeklini Değiştirin: Sağlıklı bir bünye için 40 çeşit besleyici unsura ihtiyaç var. Ama tümünü içeren bir yiyecek yok. Bu nedenle meyve, sebze, mandıra ürünleri ve etin yanı sıra tahıllı ürünlere de yer verip çeşidi artırmak gerekiyor.

* Karbohidrat Da Alın: Karbonidratlı yiyecekler, vücudun enerji kaynağı. Karbonidrat, meyve, sebze, tahıl ve sütte bulunur.


* Daha Az Kalori: Kilo vermek için daha az yemek ve daha çok yakmak gerekiyor. Bu da kaloriyi azaltmakla olur. Porsiyonları küçültün.


* Dengeli Olun: Yağ, tuz ya da şeker oranı yüksek gıdalar aldıysanız devamında bunların düşük olduğu yiyecekleri tercih etmelisiniz.


* Alkole Hayır: Alkollü içecekler bol kalori içerir. Mümkün olduğunca azaltın. Kadınların 1, erkeklerin ise günde 2 kadehten fazla içmemesi tavsiye ediliyor.


* Hijyene Önem Verin: Yiyeceklerinizin temiz saklanmasına ve bakteri içermemesine özen gösterin. Bunun için gıdanın temas ettiği yerleri sık sık temizleyin.

* Öğün Atlamayın: Öğün atlamak daha fazla açlık yaratacağından, aşırı yemeye yol açar. Öğün aralarında atıştırmak açlığı frenler.


* Yediklerinizi Yazın: 3 gün boyunca yediklerinizi not edin. Çok yağlı mı yemişsiniz yoksa sağlıklı mı beslenmişsiniz ortaya çıkar.


* Yumuşak Geçiş Yapın: Beslenme tarzınızı bir anda değiştirmek sizi zorlar. Yumuşak bir geçiş yapın. Normalde sevmediğiniz gıdaları sevdiklerinizle birlikte yiyerek kendinizi alıştırın.


* Egzersiz Şartı: Spor, yüksek tansiyon, felç, koroner kalp hastalıkları, şeker ve kolon kanseri riskini düşürüyor. Uzmanlar, günde en az 30 dakika egzersiz öneriyor.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 486
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 25.08.2006 14:58
malesef bunların hepsi de bize çekici geliyor
SU-PERISI Tarih: 25.08.2006 10:18
yanlış beslenme ,hareketsizlikve sigara kullanımı binlerce kişinin kalp hastası olmasına sebeb oluyor.kalp saglıgımız için bu on kurala dikkat etmeliyiz