Rapora göre Türklerin yüzde 25'i olması gereken kilonun üstünde. Kadınlar erkeklere oranla daha çok yiyor

Dünyada son zamanlarda hızla artan obezite tehlikesi Türkiye'yi de etkisi altına almaya başladı. Sağlık Bakanlığı hazırladığı raporda özellikle kentsel bölgelerde obezite görülme sıklığını yüzde 23.8 kırsal bölgelerde ise yüzde 19.6 olarak tespit etti. Son yıllarda kent ve kırsal arasındaki obezite farkının kapanmaya başlaması, obezitenin ülke geneline hızla yayıldığının da göstergesi oldu. Türk halkının yüzde 25nin olması gereken kilonun üzerinde olduğunu tespit eden Bakanlık, gençlerin sürekli fast food yediğini, hareketsiz kaldığını ve yanlış yaşam tarzı yüzünden, 2025 yılında obez bir toplum haline geleceğimize dikkat çekti.


Doğru Beslenme Ders OlmalıUzmanlara göre Türkiye'de obezitenin başlama yaşı 6'ya kadar düştü. Türkiye'de obezite eğilimi yüzde 25'lere yakın duruma geldi. Kadınların üçte biri, erkeklerin ise beşte biri obez kategorisine giriyor. Uzmanları, Türkiye'de önümüzdeki yıllarda obezitenin daha da ciddi bir sorun olacağına dikkat çekiyorlar. Obezitenin önlenmesi için bilinçli beslenmenin şart olduğunu belirten yetkililer, beslenme alışkanlığının okullarda ders olarak verilmesi gerektiğini vurguluyor.

Hareketsiz Bir Toplumuz


Bu rakamlar üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı, 4-10 Eylül tarihlerinde kutlanacak Sağlık Haftası'nın konusunu, "Hareketli Yaşam ve Sağlık" olarak belirledi. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uz. Dr. Turan Buzgan, şişmanlığın en önemli sebeplerinden birinin hareketsizlik olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: Türkiye genelinde egzersiz yapanların oranı yüzde 3.5. Geri kalan ise maalesef hareket etmiyor...Obezite nedir?

Obezite vücuttaki yağ oranının yüzde 20 ila 25'leri geçmesiyle ortaya çıkan bir hastalık.Dünya nüfusunun yüzde 75i kilolu

İngiltere'de obezlerin sayısı 20 yılda beş kat arttı.


İngiltere'de 15 yıl sonra her dört kişiden birinin obez olacağı tahmin ediliyor.


Avrupa'da okul çağında her yüz çocuktan 10'u obez.


Almanya'da çocuklarda aşırı şişmanlık oranı 20 yılda ikiHangi hastalıklara neden olur?


Fast-food içinde şeker, beyaz un, mısır yer aldığı için kandaki şekerin yükselmesine, aşırı insilün salgılanmasına neden oluyor. Aşırı insülün kan şekerini düşürüyor, bünye tekrar acıkıyor. Besinin yağ asidi; trans yağ asidine dönüşüyor. Damar sertliğine, yüksek tansiyon kalp krizi ve beyin kanamasına ve kemik erimesine neden oluyor.


ABDyi şişman bir nesil bekliyor


ABD'de de yapılan bir araştırma, ülkede obez bebek ve çocuk sayısının günden güne arttığını gösterdi. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan ve 22 yıl süren araştırmanın sonuçlarına göre, 1980-2001 yılları arasında ülkede 0-6 yaş arasındaki kilolu çocuk sayısı yüzde 59 artarken asıl şaşırtıcı sonuç bebeklerde ortaya çıktı. n Aynı dönemde, 0-6 aylık bebeklerde şişmanlık oranı yüzde 74'lük rekor bir artış gösterdi. Yine aynı araştırmaya göre 0-6 yaş arası çocuklarda şişmanlama riski ise yüzde 30'a yükseldi. Amerikalı doktorlar, bunun önüne geçmenin en iyi yolunun hamile kadınların, sigaradan ve aşırı kilo almaktan uzak durması olduğunu söylüyorlar. Ayrıca annenin bebeği emzirmesinin de çocukları sağlıksız kilo artışından koruduğunu belirtiyorlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1748
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 25.08.2006 14:55
genellikle türkiyenin batısında geçerli onlar türkiyenin doğusunda öyle birşeyler yok


Teşekkürler Paylaşım için
SU-PERISI Tarih: 25.08.2006 10:21
ne yazıkki gençlerimizde fast foot yemeleri ve hareketsizlik obesiteye neden oluyor teşekkürler özlem