Beslenme uzmanları bir konuda hemfikir: Fazla kilolarımızın büyük bir kısmından stres ve onun olumsuz etkileri sorumlu. California Üniversitesinden Dr. Elisa Apelin yaptığı bir araştırmaysa, stres kaynaklı kiloların özellikle karın bölgesinde yoğunlaştığı yönünde.
Peki stres nasıl kilo aldırıyor? Stres ve baskı altında olan insanlar, normalden çok daha fazla yiyor, en çok da abur cubur tüketiyor. Aslında tamamen psikolojik kaynaklı olan bu davranış insanları fizyolojik şekilde etkiliyor, en çok da kadınları!
Strese karşı koymak için 4 öneri
Yemeğinizi sofrada yiyin
Asla bilgisayar başında, TV karşısında ya da başka bir şeyle uğraşırken yemek yemeyin. Düzenli, güzel kurulmuş sofralarda yemek yemeye ve bunu mümkün olduğunca yavaş yavaş yapmaya özen gösterin.
Besleyici yiyecekleri tercih edin
Canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde ya da açlık ve tatlı krizleri dayanılmaz bir hal aldığında kalori değeri düşük ama besin değeri yüksek besinleri tercih etmeye çalışın. Meyve, yoğurt ve kepekli bisküviler en akıllıca seçimlerden...
Kahveyi sınırlayın
Kahveye olan bağımlılığınızı elinizden geldiğince terk etmeye bakın... Kahve yerine yeşil çay başta olmak üzere çeşitli bitki çaylarını tercih etmeniz son derece yerinde olacaktır. Ayrıca, bunları şekersiz içmeniz gerektiğini de unutmayın.
Ara öğünleri atlamayın
Her ana öğünden sonra, 150 kaloriyi aşmayan bir ara öğün planlayın. Bu öğünler, hem ana öğünler arasında çok acıkıp aşırı yemenizi önleyecek hem de plansız biçimde abur cubur tüketmenizi engelleyecek.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 813
favori
like
share
DİDEM Tarih: 11.10.2006 00:56
paylaşımın için teşekkürler su perisi..
missx Tarih: 01.10.2006 21:18
teşekkürler su perisi..
unique Tarih: 11.09.2006 10:27
bilgiler icin tskrler dostum... ara ögünlere dikkat!!!