Araştırmacılar, embriyona zarar vermeden alınan kök hücreleri laboratuvar ortamında kan ve göz hücresine dönüştürdü.Kök hücreler, vücutta herhangi bir hücrenin yerini alabiliyor. Kök hücreler, hücre çürümesine bağlı kanser gibi birçok hastalığın tedavisinde umut vaad ediyor. Kök hücre sadece kişinin gelişimi başlamadan, embriyon halindeyken elde edilebiliyor. Ancak, kök hücrenin embriyondan çekilmesi zarar verdiğinden bu yöntem şimdiye dek büyük tartışma konusu olmuştu. Mevcut yöntemlerde hücre alınmasından sonra embriyon 5 gün içinde ölüyor. Yeni teknik ise embriyona zarar vermediğinden kök hücre araştırmalarında temiz bir sayfa açıyor.ABDnin Worcester kentindeki Advanced Cell Technology araştırma merkezinde bilim insanları, elde ettikleri kök hücreden kan hücresi ve göz hücresi üretmeyi başardı. Yeni teknikte en erken evresindeyken embriyondan mikro-pipet yardımıyla tek bir hücre çekip alınıyor ve bu tek hücrenin kendi başına gelişimini sürdürmesi sağlanıyor. Sadece tek bir hücre çekildiği için embriyon da kendi gelişimini sürdürebiliyor.KALP YETMEZLİĞİ VE GÖRME ÖZÜRÜ

Advanced Cell Technology adlı araştırma kurumu, geçen yıl da aynı tekniği fare üzerinde denemiş ve başarılı olmuştu. Ancak genetik uzmanları yeni tekniğin umud vaad etmesine karşın, etik tartışmaları çözemeyeceğini vurguluyor. En erken evresindeyken embriyonda 10 kök hücre bulunuyor. Uzmanlar aldıkları hücreden iki ayrı hücde tipi geliştirdi. Advanced Cell Technologynin ArGe Başkanı Robert Lanza, iki deneyde de türetilen hücrelerin sırasıyla kronik kalp yetmezliği ve görme özürüne çare olabilecek potansiyele sahip olduğu belirtiyor. Lanza, deneyin ikinci aşamasında laboratuvar ortamında türetilen bu hücrelerin ne kadar uzun ömürlü olacağının araştırılacağını ifade ediyor. Lanza, deneyde kullanılan 16 embriyonun özel izinle temin edildiğini belirtti. ABDnin önde gelen üniversitelerinden Dartmouth College profesörü ve Advanced Cell Technologynin ücretsiz danışmanı olan Ronald Green, yeni tekniğin kısa zamanda kök hücre araştırmalarında standart yöntem olacağını dile getirdi.

KÖK HÜCRE TARTIŞMALARI ALEVLENECEK

Yeni tekniğin embriyona zarar vermemesine karşın, kök hücre araştırmalarına karşı çıkan çevreler henüz ikna olmuş değil. ABDde 1995 yılında çıkan bir yasayla kök hücre araştırmalarına kısıtlama getirilmişti. Başka George W. Bush da yeni imzaladığı bir yasayla kök hücre araştırmalarına devlet desteğini kesmişti. Ancak Bushun sözcüsü yeni teknikle ilgili olarak Başkanın olumlu görüş belirttiğini açıkladı. Kök hücre araştırmalarına karşı çıkan çevreler, tek bir hücrenin dahi alınmasının embriyonun bütünlüğünü bozacağını savunuyor. Embriyon geliştikçe de bu tek hücrenin olmamasının o kişiye önceden tahmin edilemeyen sorunlar çıkaracağını vurgulanıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 538
favori
like
share
oQuL Tarih: 28.08.2006 09:23
Türk TıppınDa Mucizé :20:
fiber_optic Tarih: 28.08.2006 09:15
:4aylasım icin tesekkurler
ozlems_o Tarih: 28.08.2006 07:10
bu tıpta devrim gibi bişey :20:

verdiğin bilgiler için sağol canım
SU-PERISI Tarih: 27.08.2006 22:27
paylaşımların için teşekkürler