Osmanlı Belgeseli ABDde yayınlandı. Belgeselde, Osmanlının savaşçı bir kabile tarafından kurulmasına rağmen, hakkın ve adaletin koruyucusu olduğu ve bütün din ve inançlara açık olduğu ifade edildi.
Osmanlının Avrupaya olan ilgisinin ve fetih politikalarının anlatıldığı belgeselde, fetihlerin dine ve etnik unsurlara dayalı olmadığı belirtildi. Devşirme sisteminin uzun uzun anlatıldığı belgeselde, Balkanlardaki ailelerin önce tereddüt etseler de sonradan Osmanlı ordusuna asker vermek için birbirleriyle yarıştıkları anlatıldı. Devşirilen bir çocuğun Osmanlı idaresinde en yüksek mevkilere gelebildiğine de dikkat çekildi.

İSTANBUL FETİHTEN SONRA YAĞMALANMADI

Belgeselin İstanbulın fethi ile ilgili bölümünde ise Fatih Sultan Mehmetin fetihten sonra kenti yağmalatmamasına dikkat çekildi. Fatih Sultan Mehmetin daha 19 yaşındayken fetih için yoğun biçimde askeri taktikler üzerinde çalıştığı vurgulandı.
Sultan Mehmetin tarihin gördüğü en önemli fatihlerden biri olduğu ifade edilirken, şunlar kaydedildi: "Fatih Sultan Mehmet fetihten sonra Hıristiyanları ve Yahudileri civar şehirlerden İstanbula getirerek İstanbulu kozmopolit bir şehir yapmıştır ve onların güvenliklerini teminat altına almıştır. Fatih Sultan Mehmet, Bizansın tarihçi ve filozoflarını da etrafında toplamıştır."

YAVUZ YAŞASA DÜNYAYI FETHEDERDİ

Belgeselde, Yavuz Sultan Selimin İran ve Suriye seferleri ile Mekke dahil kutsal toprakların fethedildiği anlatılırken, Sultan Selim için "Eğer yaşasaydı bütün dünyayı fethederdi" denildi. Yavuz Sultan Selimin fetih anlayışının Büyük İskendere benzetildiği belgeselde, Barbaros Hayrettin Paşanın kurduğu büyük donanma ve Mimar Sinanın eserleri de anlatıldı.

KANUNİNİN HÜRREM SULTANLA EVLİLİĞİ OSMANLI TARİHİNİ KÖKTEN DEĞİŞTİRDİ

Kanuni Sultan Süleyman döneminde hazırlanan yasaların tek çatı altında toplanarak kurulan hukuk sisteminden de övgüyle bahsedilen belgeselde, Sultan Süleymanın Osmanlı hukuk sisteminin Batının hukuk sistemi ile uyumlu olması şeklinde emir verdiğine işaret edildi. Belgeselde, Kanuninin Hürrem Sultan ile evliliğinin Osmanlı tarihinde bir ilk olduğu belirtilerek, bu evliliğin Osmanlı tarihini kökten değiştirdi ifade edildi. Osmanlı haremi bir eğitim kurumu olarak nitelendirilirken, Batıdaki çıplak cariyelerden oluşan harem imajının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

DOLMABAHÇENİN İNŞASI İFLASI HIZLANDIRDI

Belgeselde Osmanlının gerileme devrinin başlamasına gerekçe olarak, imparatorluğun doğal sınırlarına ulaşması gösterildi. Çöküş döneminde, yabancı ziyaretçi ve diplomatları etkilemek için inşa edildiği anlatılan Dolmabahçe SarayInın imparatorluğa çok pahalıya mal olduğu ve Osmanlının iflasını hızlandırdığı belirtildi. Dolmabahce Sarayının halıları, büyük odaları ve İngiltere kraliçesi Victoria tarafından hediye edilen 4.5 tonluk büyük avize detayları da izleyicilere tanıtıldı. Osmanlının çöküşünde, yolsuzlukların ve dünya ekonomisi ile rekabet edebilecek modern bir ekonominin geliştirilmemesi de gerekçe olarak gösterildi.

ERMENİLERİ GÖÇE MİLLİYETÇİ JÖN TÜRKLER ZORLADI

Sözde Ermeni soykırımı iddialarına da değinilen belgeselde, İktidardaki milliyetçi Jön Türkler, Ermenileri göçe zorladı ve bunun sonucunda 300 bin ile 1.5 milyon arasında kişi öldü" iddiasında bulunuldu. Konunun Ermeni ve Türk tarihçileri tarafından hala tartışılmakta olduğu ve henüz kesinliğe kavuşturulmadığı ifade edildi. Belgeselin son bölümünde Mustafa Kemal Atatürkten de bahsedilen belgeselde, Atatürkün tarihin en büyük liderlerinden biri olduğu yorumunda bulunulurken, Batıdan çok önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı verdiğine dikkat çekildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5391
favori
like
share
osmanl Tarih: 15.11.2009 11:49
tsk
akustuner Tarih: 04.10.2009 22:45
çok sağol
akustuner Tarih: 04.10.2009 22:44
teşekkürler
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 19:25
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...