Esselamu aleykum

Bismillahirrahmanirrahim

Yasam boyunca her zaman icin insanlarla birlikteyiz, hep birlikte yasiyoruz, birbirimizden kurtulmamiz imkansiz, birbirimizi bir kenara atmamiz da imkansiz.
O yüzden bu sekil yasamayi kabul ediyoruz elbette ki, ama insanoglu hep bencillik yapiyor, burasi gercek. Bakalim etrafimiza ve görecegiz ki hepimiz bir nebze benciliz, bu kendi icimizde olan bir sey ve de kurtulmamiz hic kolay degil.
Sirf bu bencilligi ortaya cikaran nefs yüzünden hep günahlar isliyoruz ve Allah'in emrettigi yoldan bir anda cikiyoruz. Sonrasinda yani o yoldan her ayrilisimizda geri dönmemiz daha da zorlasiyor, iste o vakit is isten gecmis oluyor kimi zaman.
Nefs yüzünden insan bir cok isler yapiyor, bir cok kötü is yapiyor.(Allah korusun) Konu itibariyla kul hakki ve nefs birbirine cok yakin. Esasinda iyi bir insan olmanin temeli zaten sahip olunan nefsi kontrol edebilmektir. Kul hakki Allah'in yarattigi her kulun sahip oldugu vede Allah'in verdigi haktir.
Bu Allah(c.c.) tarafindan verilen öyle bir haktir ki, eger baskasi tarafindan alinirsa veya ezilirse en büyük günahlardan teki islenmis olur.
Kul hakkinin cignenmesi cigneyene cok büyük bir mesuliyet ve cok büyük bir günah getirir.
Öyle ki eger kul hakki helal edilmemisse öbür dünyada kendisine yanlis yaptigimiz kisiyi bulmakla ve ondan özür dilemekle onun gönlünü almakla yükümlüyüz ki Cehennem atesinde günahlarimiz hafiflesin. Insan Islam'da en önemli ünsürlardan tekidir, ki din insan icin Allah (c.c) tarafindan yollanmistir, peygamberler insanlara mesaj vermek icin secilmislerdir, cehennme ve Cennet tüm evren, dünaydaki tüm nimetler, tüm hayvanlar ve bitkiler alemi insanlar icin yaratilmis, ve insanlarin hizmetine sunulmustur.

Allah (c.c.) insani kendi benliginden yaratmis, ve de insana ruhu vermistir, ki bu nitelikler baska hic bir yaratilan varlikta yoktur. Öyle ki insan yaratilmis en önemli varliklardan tekidir, Adem yaratildigi zaman tüm melekler Adem'e secde etmislerdir, seytan ise tek karsi cikan olmustur.
Bu sebeplerden dolayi kul hakki Islam'da cok önemli bir konudur.
Kul hakkini üzerine alan kisi bir cok mesuliyeti de üzerine almaktadir. Kul hakkini hepimiz biliyoruz ama bu hak sadece büyük konular icin degil en ufak detaylar icin bile gereklidir.
Bir insani öldürmek örnektir, onun disinda otobüs beklerken siradaki bir kac kisinin önüne gecmek te bir kul hakkini cignemektir, bunlari unutmamak gerekir. Hadis der ki "Gercek Müsluman, dilinden ve elinden diger Müslumanlarin emniyette olduklari kimsedir.
Gercek mühacir de Allah'in yasakladigiıni terkedendir.
Gercek Müsluman diger Müslumanlarin emniyette olduklari kimsedir, ki bu gercek Müsluman hic bir zaman baskasinin hakkini üzerine alarak kendini asagilik bir vazifeye sokmaz.

Bir örnek verelim ki bu gercekten yasanmis bir olaydir.
Vaktinde bundan bir kac zaman öncesi yasli bir kadin ve de onun torunu olan genc uni'de ögrencisi bir kizi düsünün. Yasli kadin kocasini uzun zaman önce kaybetmis oldugundan bu genc kizin yanina tasiniyor yani ailenin yanina tasiniyor, köyünü birakip sehre yasamaya geliyor.
Öylesine bir iman var ki bu yasli kadinda, bir gün olsun Allah kelimesini dudaklarindan eksik etmiyor. Ve de sabrin gücüne inaniyor, Kur'an'da bir cok yerde gecen "Ey iman edenler sabr edin, ve Allah'i anin..." ayetlerini dilinden düsürmüyor.
Gelelim genc kiza, onun yeri ancak kendine aittir ve de hep öyle olmustur, ne insan sözü dinler, ne büyüklerine itaat eder ne de Allah'a iman eder.
Namazi bir tek derslerinden iyi notlar almak istedigi zaman kilar, namazi kilar ki Allah ona hayatta iyi seyler versin, derslerini düzeltsin, istedigi kisiyle birlikte olmasini saglasin.
Sahip olunan iman iman degil baska bir seydir, sahtecilik yapmacikliktir. Bu yüzdendir belki de ki bu genc kiz yasli kadina hayati boyunca eziyetler cektirir, yerlerde süründürür, her gün bagirir, her gün döver, her gün söver, yasli kadinin akittigi gözyaslari yagmurlara karisir. Ama yasli kadin kimseye söylemez, cünki bilir ki eger söylerse kizin hayati biter, rezil olur. Yillar gecer eziyetlerle ve bu yasli kadinin dilinde tek kelime, o kelime ki Allah'i anar ve Allah'tan sabr ister.
Bu genc kiz öyle vakitlere gelir ki yasli kadindan nefret eder, ona beddualar eder, ölmesini ister, geceleri yasli kadina uyku haplari icirir. ve de bu tür davranislar yillar boyunca devam eder.
Yasli kadin aglar da aglar, yillar boyunca genc kiz onun kul hakkini üzerine alir.
Her dökülen gözyasi bir hak olur bu genc kizin üzerine yigilir. Ve bir gün gelir, yasli kadin ölür, en sonunda Allah'in rahmetine kavusur, sonrasinda bu genc kizda bir rahatlama belki de bir mutuluk olusur.

Nasil bir vicdan nasil bir kalp olabilir böyle bir insanda orasini ancak kalbin sahibi bilebilir.
Gecen yillar sonunda her an boyunca baska bir insanin hakkini yemek, onun kul hakkini üzerine almak, bir insani yikmasi gerekirken bu genc kiz her gecen yilin ardindan daha da kötü bir kisilige sahip olmaya baslar, daha da canilesir. Nasil olabilir böyle bir olay, herkes sasirir, ama nefs bir kez seytanin eline düstügü vakit geriye dönüs cok zordur.
Bu cesit örnekler her zaman icin yasaniyor, etrafimiza bir baksak böylesini bir cok kez görebiliyoruz. Iste nefsleri seytanin eline düsmüs kisiler artik kurtulamazlar, öylelerine dersin "Niye kul hakki yedin, günah oldugunu bilmiyor musun?" onlar ise sana cevap verir "O benim Allah ile aramdaki meseledir, sen karisamazssin." Simdi o kisi senin kul hakkini üzerine aldiysa o mesele sen ile onun arasindadir, Allah kul hakkini hakki yenen kisi affetmedigi sürece affetmez. Bu örnekler cok, bir bakalim devlet büyüklerinin yaptiklarina, ortaligi kaynatan batan banka konularina bir göz atalim. Iste o zaman anlayabiliriz durumun ne oldugunu. Devlet yöneticileri her para yedikleri zaman, bizlerin halkin parasini yiyorlar, kendi lüksleri icin her adimi attiklarinda kul hakkini üzerine aliyorlar, hem de milyonlarcasini, ama ne istir ki anlamasi cok zor, bir kez olsun da bu konudan utanc duymuyorlar, Allah'tan ve tüm haklarini yedikleri insanlardan af dilemiyorlar.
Utanma yok, vicdan ve ruh denen nitelikler ise hic yok. Allah öylelerinin kulaklarini sagir gözlerini kör eder ki bir daha dogru yolu bulamazlar. Bir bakalim kendimize ve düsünelim ne kadar kul hakki yedim acaba bu vakte kadar diye, ve de af dileyelim Allah'tan af dileyelim o insanlardan, bir daha da nefsimizi kontrol ederek günahlardan kacinalim, daha iyi bir insan olmak icin calisalim insaAllah.

Huzeyfe (r.a.) Rasulullah efendimiz sallalahu aleyhi vesselem söyle buyurdugunu rivayet eder

Canim elinde olan Allah'in adiyla yemin ederim ki insanlara iyilik yapmayi tavsiye edip kötülükleri yasaklayacaksiniz.
Bunu yapmadiginiz takdirde Allah (cc) size kendi katindan azap indirebilir.
Sonra Allah'a dua edersiniz fakat duaniz kabul olmaz.


Bir Hadis-i Serif aklima geldi

Müslumanin müsluman üzerindeki hakki bestir

1.Selami almak
2.hastayi ziyaret etmek
3.cenazeye istirak etmek
4. daveteye icabet etmek
5. isede hapsurana yerhamukellah demektir (Hadis-i Serif)

Helallasmak Sünnetdir
Hakkinizi helal edin insaAllah...!

Dualarimla

Vesselam

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1055
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 08:33
Allah razı olsun
milkboy Tarih: 03.09.2006 16:27
işte insan haklarının en yücesi

paylaşımını için Allah razı olsun
SU-PERISI Tarih: 02.09.2006 22:15
Ellerinize saglık arkadaşım güzel bilğileriniz için
missx Tarih: 31.08.2006 23:00
Allah nefsimizin şerrinden korusun bizleri..kul hakkıyla Onun karşısına çıkmayı nasip etmesin...
_kalender_ Tarih: 31.08.2006 21:22
Allah' ım kimselere kul hakkı yemeyi nasip etmesin...