Uzmanlar uyarıyor, menopoz döneminde östrojen azalmasına bağlı olarak kalp damar hastalıklarının analizi yaparken sadece kolesterol seviyesinin ölçümüyle yetinmeyip, iyi kolesterolün aktifleşmesini taşınmasını sağlayan "Apo-A1", kötü huylu kolesterolün damar duvarına geçişini hızlandırarak damarlardaki hasarı artıran "homosistein" ve bağımsız risk faktörü olan "Lp(a)" düzeylerinin mutlaka tespit edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Kalp damar hastalıkları (KDH) dendiğinde herkesin aklına gelen fotoğraf hep aynıdır; orta yaş ve üzeri kilolu erkekler... Hatta eskiden kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili yapılan klinik çalışmalara kadınlar dahil bile edilmezdi. Oysa yapılan son araştırmalar 50 yaş ve üzeri kadınlardaki en sık ölüm sebebinin kalp damar hastalıkları olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca, araştırmaların sonucuna göre, damar tıkanıklarına bağlı inme ve felç oranı da kadınlarda en sık rastlanan ölüm nedenlerinin başında yer almaktadır.

E-LAB Medikal Direktörü Dr. Aytaç Keskineğe, menopoz dönemindeki kadınlarda kalp damar hastalıkları ortaya çıkma ihtimalinin; menopoz öncesi dönemde diabet, hipertansiyon ve kronik hastalıklara oranla daha yüksek olduğunu belirtti. Kadının hayatında meydana gelen tüm bu değişikliklerin sebebinin ise yumurtalıklar tarafından üretilen "Östrojen" hormonu olduğunu belirten Dr. Keskineğe, "Bu yüzden menopoz döneminde östrojen azalmasına bağlı olarak kalp damar hastalıklarının analizi yaparken sadece kolesterol seviyesinin ölçümüyle yetinmeyip, iyi kolesterolün aktifleşmesini taşınmasını sağlayan "Apo-A1", kötü huylu kolesterolün damar duvarına geçişini hızlandırarak damarlardaki hasarı artıran "homosistein" ve bağımsız risk faktörü olan "Lp(a)" düzeylerinin mutlaka tespit edilmesi gerekir." dedi.

Kadınları kalp damar hastalıklarından koruma mekanizmasıyla ilgili en yaygın görüşün, östrojenin kolesterol üzerine yaptığı olumlu etki olduğunu belirten Dr. Keskineğe, şunları söyledi: "Östrojen, Apolipoprotein-A1 sentezini arttırarak, kanda iyi kolesterol adı verilen HDL-Kolesterolün yükselmesini sağlar. Bu durum, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Ayrıca LDL-Kolesterol adı verilen kötü huylu kolesterol sentezini de azaltarak ikinci bir fayda daha sağlar. Menopozla birlikte kalp ve damar hastalıklarından korunmak için özellikle Apo-A1 seviyesini yükseltmek gerekmektedir. Bunun için doktor kontrolünde Apo-A1 ilaçlar kullanılabilir."

Erken menopoza giren kadın daha fazla risk altında Erken yaşta menopoza giren kadınların ise kalp damar hastalıkları açısından oldukça şanssız bir grubu temsil ettiğini belirten Dr. Aytaç Keskineğe, "Bu grup hastaların mutlaka kardiyoloji uzmanları tarafından da takip edilmeleri gerekmektedir. Total Kolesterol, HDL-Kolesterol, LDL Kolesterol ve trigliserid seviyelerini, Apo-A1 tahlilini, kalp damar hastalıkları için bağımsız risk faktörü olarak kabul edilen Homosistein düzeyleri ve damar sertliği analizinde kullanılan hs-CRP testleri mutlaka yapılmalıdır."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 664
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 29.08.2006 23:23
teşekkürler eline saglık
ozturk Tarih: 29.08.2006 15:14
teşekkür ederiz...
ozlems_o Tarih: 29.08.2006 14:01
verdiğin bilgiler için teşekkürler canım
fiber_optic Tarih: 29.08.2006 13:39
tesekkurler ellerine sağlık