kalp spazmı nedir - kalp spazmının belirtileri - kalp sıkışması - kalp spazmı tedavisiKalp spazmı yada tıptaki ismiyle Anjina, göğüste koroner arter hastalığının neden olduğu bir ağrıdır. Göğüste hissedilen ağn son derece yaygın bir semptomdur. Kalp hastalığının yanı sıra göğüs duvarı kaslarında hissedilen gerginlik, gastroözofafeal reflü , perikardit ve plörezi (akciğer zarı iltihabı) de dahil olmak üzere birçok şey göğüs ağrısına neden olabilir.

Anjinayı göğüs ağrısının diğer nedenlerinden ayırt etmek önemlidir çünkü farklı şekilde tedavi edilir ve farklı bir seyri vardır. Göğüs ağrınızın anjina olmadığını bilmek çok güven verici olabilir.Göğüs ağrısı olan birçok kişi, bir kalp hastalıkları olabileceğinden endişe eder fakat göğüs ağnsı olan kişilerin sadece çok azının bir kalp hastalığı vardır.

Kalp spazmı belirtileri:

* Göğsün ortasında bir baskı, sızı ya da yanma hissidir.
* Fiziksel egzersiz ve duygusal stres esnasında ortaya çıkar.
* Soğuğa maruz kalındığında oluşabilir.
* Ağır yemeklerden sonra oluşur.

Kalp spazmı nasıl olur:

Kalp spazmının doğru teşhisi önemlidir. Bu rahatsızlık tipik olarak göğüs kemiğinin altında başlar; boyna, çeneye ve omuzlara (özellikle sol omza) ve hatta kola yayılabilir. Genellikle bir endişe ya da huzursuzluk hissi buna eşlik eder.

Kalp spazmı Anjina ağrısı genellikle keskin değildir. Daha ziyade, bir baskı ya da sıkışma hissidir. Bazen, sadece huzursuzluk yaratan bir histir; gerçek bir ağrı değildir. Vücudunuzun pozisyonu ya da derin bir nefes almak anjinayı etkilemez; ancak, plörezi (akciğer zan iltihabı) ya da perikardit gibi göğüs ağrısının diğer nedenleri bunlardan genellikle etkilenir.Genellikle bir anjina atağı sadece birkaç dakika sürer. Efor sarf etme tarafından tetiklendiyse, genellikle dinlendiğinizde birkaç dakika içinde geçer. Böyle bir ağrı 20 dakikadan fazla sürdüğünde, bir kalp krizine işaret edebilir.Bu tip bir ağrınız olursa ve 20 dakikadan fazla sürerse, bir ambulans çağırınız.

Kalp spazmı nasıl tedavi edilir:

Kalp spazmı Anjinadan şüphelenildiğinde, doktor genellikle bir elektrokardiyogram (EKG) ve efor testi yapar. Bu testler, özellikle efor testi, koroner arter hastalığını saptamaya yardımcı olur.EKG tamamen tehlikesizdir (güvenlidir). Bir efor testi sırasında kalp krizi geçirme olasılığı 10000′de l’ dir.
Koroner anjiyogramla gerçekleştirilen bir kardiyak kateterizasyon sırasında kalp krizi geçirme riski (yaklaşık olarak 5000′de 1) biraz daha yüksektir fakat bu, koroner arter hastalığını teşhis etmede daha kesin bir sonuç sağlar.

Koroner anjiyogram, EKG ya da efor testiyle sonuç alınamadığında ya da anjiyoplasti ya da ameliyatla tedavi gerektiğinde koroner arter hastalığını teşhis etmek için kullanılır. Ancak anjiyogram, kalp krizine neden olabilecek “hassas plakları” saptamakta daha az kesin bir sonuç verir.
Anjinanın tedavisi; ne kadar şiddetli olduğuna, son zamanlarda daha şiddetlenip şiddetlenmediğine (halen hafif olsa da), yaşam tarzınızı ne kadar engellediğine ve beklentileriniz ile amaçlarınıza bağlıdır.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 592
favori
like
share