makattan kan gelmesinin nrdenleri - anüsten kan gelmesi sebepleri - hemoroit belirtileri - hemoroit çeşitleriGünümüz hastalıklarından en sorunlu olanlarından biri Hemoroiddir desek doğru söylemiş oluruz. Zira tedaviye karşı direnen ve tekrar etmekte son derece inatçı davranan bu hastalık insanların yaşam standartlarını doğrudan hedef almakta ve hastalarına hayatı zindan etmektedir. Hemoroid insanların mahreminde meydana gelen bir hastalık olduğu için tedavi sürecini ciddi şekilde sekteye uğratmakta, İnsanların bu şekildeki bir hastalıktan dolayı doktora görünmek istememesi hastalığın göz göre göre belirtiler vermesi ve bu belirtilerle birlikte giderek artan şiddette kendini göstermesi durumunu ortaya çıkarmaktadır.

Yazımızda Hemoroidin belirtileri üzerinde duracağız. Ancak, yazımızdan önce bir ricada bulunmayı görev addediyoruz.

Değerli okuyucularımız! Sağlık dediğimiz şey üzerinde durulması ve kesinlikle önemsenmesi gereken bir olgudur. Lütfen! Aşağıda yazacağımız belirtileri görmeniz durumunda hiç vakit kaybetmeden mutlaka bir doktora görününüz. Şunu unutmayınız ki hastalıktan daha kötü olan şey geç kalmaktır. Günümüzde birçok hastalık erken teşhis sayesinde kolaylıkla tedavi edilebiliyor.

Hemoroid;
Normalde makatımızın iç kısımlarında dışkılamayı kolaylaştırmak ve belirli bir tampon oluşturmak için yastıklar sistemi vardır bu yastıklar sistemi özellikle dışkılama sırasındaki ıkınmalarla şişer ve dışkıya bir tür tampon oluşturur. Tampon yüzeyi dışkıya daha az temas ettiğinden dışkılama kolaylaşır. Bu yastıkçıklar zengin kan damarlarıyla örülü olduğundan buradaki tahribat vücut tarafından çabucak tamir edilebilir. İşte Hemoroid dediğimiz baş belası rahatsızlık bu kan damarlarının genişleyerek memeler oluşturması, bu memelerin kanama yapması ve en sonunda da sarkarak anüsten(makattan) dışarıya doğru çıkmasıdır.

Hemoroidin Çeşitleri ve Hemoroid Belirtileri:
Her ne kadar üzerinde bir fikir birliği oluşmada da biz Hemoroidin 4 evrede ortaya çıkıp kökleştiğini iddia ediyoruz.

1.Evre Hemoroid: Her insanda görülebilen ve sadece dışkılama sırasında yastıkçıklarının şişmesini ifade eden evredir. Hemoroidal memeler sadece dışkılama sırasında anüsten dışarıya çıkar ve daha sonra siz fark etmeden gerisin geriye anüs(makat) içerisine çekilir.
1. Evre Hemoroidin belirtileri: Makatınızda ve çevresinde kaşıntılar oluşur. Bu kaşıntılar çok rahatsızlık verici değillerdir. Tuvaletten kalktığınızda tuvaletinizi tam yapmamışınız gibi bir his sizi rahatsız eder. Bazen ağrısız kanamalar görülebilir. Ağrısız kanamalar 1. evre Hemoroidde nadirdir. 1. evre Hemoroid belirtileri hemen hemen herkeste görülebilmektedir. Telaşa gerek olmadığını bilin. Ancak size tavsiyemiz bu andan itibaren dikkatli ve uyanık olun. Sürekli kendinizi kontrol edin. Bütün bunların Hemoroidin ilk evresi olduğunu unutmayın.

2.Evre Hemoroid: bu evrede makattan dışarıya sarkan memeler ele gelmeye ve belli olmaya başlamıştır. Kanamalar ve kaşıntılar yerini hafif hafif ağrılara bırakmıştır. Artık iç çamaşırınızda akıntı veya kan lekeleri görüyorsunuzdur. Bu evrede doktora görünmeniz ve size göre tedavi yollarını araştırmanız çok önemlidir.
2.evre Hemoroidin belirtileri: Makatta ele gelen ve dışarıya sarkan memeler, hafif ağrılı ağır kaşıntılı durumlar, iç çamaşırınızda kan veya akıntı lekeleri, ihtiyaç giderdikten sonra makatınızda rahatsızlık verici bir dolgunluk hissi.

3. Evre Hemoroid: 3. evre Hemoroid artık yaşam standartlarınızı etkilemeye başlamıştır. Kanamalar iyice artmış ağrılar artık kendini iyice hissettirmeye başlamıştır. Kanamaları durdurmak bazen ciddi zamanlar almaktadır.
3. Evre Hemoroid belirtileri: Elinizle içeriye itmek zorunda kaldığınız dış memeler, ciddi ağrılı ve kanamalı dışkılamalar, iç çamaşırında doğrudan kan lekeleri.

4. Evre Hemoroid: Bu evre Hemoroidin en son evresidir. Artık değil Hemoroidleri elinizle ittirmek bunlara dokunamamaktasınız. Tuvaletler artık size bir ızdıraptır. Kanamalar o kadar ciddi boyuta ulaşmıştır ki artık hayatınızı tehdit etmektedir. Yaşam standartlarınız alt üst olmuş oturamaz yatamaz hatta yürüyemez duruma gelmişsinizdir.
4. Evre Hemoroidin Belirtileri: Ciddi kanamalı ve ağrılı dışkılamalar, el değilemeyen anüs memeleri, yürürken bile ağrı hissetmek, oturamama sırt üstü yatamama.

Genel Olarak Hemoroidin Belirtileri:

Anüste tatlı kaşıntılar,
Ele gelen hafif meme oluşumları,
Kişide tuvaletini tam yapmamış hissi,
İç çamaşırında görülen sarımtırak lekeler,
İç çamaşırında görülen kan lekeleri,
Dışkılama sırasında ağrılı durumlar,
Dışkılama sırasında ağrılı veya ağrısız kanamalar
Oturumunuzda veya sırt üstü yatarken makatta meydana gelen ağrılar veya gerilme hissi. Gibi sıralanabilir.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5137
favori
like
share