Güzellik İçin Öneriler - Narın Cilde Faydası - Rezene Ve Zencefilin Cİlde Olan Faydaları - Pürüssüz Cilt İçin Ne Yapmak Lazım
Doğal simyalardandan nasıl yararlanabilirsiniz?

Zencefil, yemeklerde de kullanılan bir bitkinin kökü. Bu açık kahverenkli kökü toz alarak satın alabileceğiniz gibi evde rendeleyerek de toz haline getirebilirsiniz. Zencefil, parlak ve iyi görünümlü bir cilt ve her yaş kırışıklıkları için iyi bir bitkidir.

Ilıtılmış zencefil çayına bir tutam pamuğu batırarak yüzünüzü silin. Ardından nemlendirici sürün. Parlak deri ve sağlıklı bir görünüm elde edersiniz. Her gün çayını da içmenizi öneriyorum


Zinde görünmeye zencefil etkisi

Çok farklı bir tada sahip olan bu bitki kan dolaşımını artırır, kan damarlarını ve hafızayı güçlendirir. Öte yandan bronşiyal astım dahil, tüm deri ve alerjik hastalıklar için mükemmel bir çözümdür.

Öksürüğü olanlar zencefili limon ve bal ilave ederek içmeli. İçine tarçın veya karanfil de ekleyebilirsiniz. Bu çay, fiziksel veya zihinsel yorgunluğu alır. Stresli durumların üstesinden gelmek ve yeniden güç kazanmak için çok iyidir.

Fakat zencefil çayı yaparken miktara dikkat etmelisiniz. 1 bardak kaynar su içine 1 çay kaşığı toz atılmalı. Dediğim gibi zercefilin çayı size zindelik verecektir. İçten destekle, sadece sağlık sorunlarınıza iyi gelmesinin yanı sıra, cildinizdeki parlaklığı da artıracaktır.

Kaz ayağı derdi

Bir kadının yaşını anlamak için göz çevresine bakmak yeterlidir. O nedenle göz çevresi bakımı çok önemli. Gözlerin köşesindeki ince çizgiler, altındaki koyu halkalar, torbalar... Özellikle "kaz ayağı" ve koyu halkalar yaşlanmanın ilk işaretleridir.

Eğer bakım yapmazsanız bütün bunlar siz yaşlı göstermek için hazırlığa geçerler. Bu sorunlar etrafında doğru günlük cilt bakımı yapmak gerekir. Stresli ve yorgun bir cilt, göz çevresi yaşlanmasına daha yatkındır.

Gözlerinizdeki yorgunluklara, şişkinliklere, kızarmalara ve yanmalara, kurutulmuş papatya banyosu iyi gelir. Bir fincan kaynamış suya, 1 kaşık kuru papatya çiçeği atın. Ardından 20 dakika demlenmeye bırakıp, süzün. Pamuğu papatya suyuna batırdıktan sonra göz kapaklarınızın üzerine yerleştirip 10 dakika bekleyin. Bu arada pamukları kuruyunca yeniden ıslatın.

Bir de her kremi göz çevresine sürmeyin. Kozmetiğin yanlış kullanımı, erken göz çevresi yaşlanmasına neden olabilir. Cilt için artık kozmetik çok gelişti. Ama acaba hangisini kullanmalı diye soruyorsanız, bence artık doğal kozmetiğe yönelin. Çünkü katkısız olduğu için allerjisi, herhangi bir yan zararı olmaz.

Gözaltı şişkinliğine karşı rezene

Son zamanlarda her sabah uyandığınızda aynadaki görüntünüzden rahatsız mı oluyorsunuz? Yüzünüz ve gözlerinizdeki şişkinlik sizi rahatsız edecek boyutlara mı ulaştı? Üstelik cildiniz soluk mu? Bu sorulara yanıtınız evet ise rezeneyi deneyin.

Yüksek oranda A vitamini içeren rezene, cilde en yararlı otlardan biri. Ayrıca B ve C vitaminleri, kalsiyum, kükürt ve demir kaynağı. Hindistan'da yüzyıllardır değişmeyen doğal bir bitki geleneği. 20 gr rezene yaprağını 1 çay fincanı suyla kaynatıp süzün. (Fakat göz altı için bu sudan yarım çay bardağı ayırın. Tohumları da atmayın.)

3 çorba kaşığı rezene suyuna 1 yumurta sarısı ve ayrı bir yerde kar halinde çırpılmış 1 yumurta akı ilave edip karıştırın. Yüz ve boynunuza sürüp 15 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayıp kurulayın.

Nar çekirdeğiyle gelen pürüzsüzlük

Nar çekirdeği kollajen yapımını uyarıcı etkileri ile bir çok gençleştiren pahalı kremlere girdi. Bu yağdan yapılan sabun ve cilt bakım ürünleri kadınların gözdesi oldu. Cilt sıkılaştırıcı, kırışıklık giderici ve tazeleyici özellikleri var. Öyleyse kadınlar narla ilgili ürünleri evden hiç eksik etmeliler.

Özellikle çekirdeğinin yağı cildin pürüzsüz bir hale gelmesine neden olur. Cildi derinlemesine nemlendirir ve kusursuz bir görünüm oluşturur.

Bir de sağlıkla ilgili mükemel bir meyve nar. Nar çekirdeklerinin virüs öldürücü özelliği bulunuyor. Virüsler antibiyotiklerin öldüremediği mikroplar. Ama nar çekirdeğindeki etken maddeler bu virüsleri yok ediyor.

Anadolu'da bazı kasabalarda nar çekirdekleri kurutulur ve kışın çocuklara yedirirler. Amaç hastalıklardan korumaktır. Geleneklerin izini sürmek lazım. Çünkü hepsi deneylerle kanıtlanmış. Her gün olmasa da hafta üç kez bir bardak nar suyu içmeyi ihmal etmeyin.
Kefir ayranını yüzünüze de sürün

Uzun ömür veren bir içecek olarak tanınıyor kefir. Dünyaca ünlü bir besin. Orta Asya'da yaşayanlar kullanıyor. Kefir tüketimi dolayısıyla 120 yıl kadar yaşıyorlar.

Kefirde, mayalar başta olmak üzere bazı faydalı mikroorganizmalar bulunur ve bunlar mide-barsak yüzeyini koruyucu etki yapar. Kefirin ayranı çıktı şimdi. Bu ayranı yüzünüze pamuk yardımıyla sürün. 10 dakika bekletin. Haftada 1 bir kez bunu yapın. Her gün bir bardak kefir ayranı içmenizi de öneririm.

Alıntıdır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2010
favori
like
share