[url=http://bit.ly/c25MCx][/url]

Obsidyen Taşı Nedir?

Diğer bir ismide Kara Kadife olan bu taş, bu ismini renginden dolayı almıştır.Kar Taneli obsidyen bu taşın en gözde türüdür.Saflığı simgeleyen Kar Taneli obsidyen Saflık Taşı olarak da bilinmektedir.Aynı zamanda kahinler bu taşı Kehanet taşı olarak adlandırmaktadır.

obsidyen taşı,obsidyen taşının özellikleri,obsidyen taşı yararları,obsidyen taşının faydaları,obsidyen taşı nerede bulunur?


Obsidyen yanardağ orjinlidir. Volkanik magma tabakasının yeryüzüne çıkarak hızla katılaşması sonucu oluşur.

Lavın hızlıca soğuması ve kristalleşmeye yetecek kadar zaman geçmeden donmasıyla oluşur. Genellikle felsik lav akıntılarının, soğumanın hızlı olduğu kenar bölümlerinde bulunur. Kristal yapıda olmadığından, keskin kıyıları moleküler inceliğe ulaşabilir. Bu özelliğinden ötürü eski çağlarda ok ucu olarak kullanılmış, günümüzde ise cerrahların kullandığı neşterlerin kesici kısımlarında kullanılmaktadır.Hali hazırda obsidyene cam haline gelmesi için 2 etken vardır. Soğuma hızı ve Bileşimindeki SiO2 miktarıdır.

Obsidyenler özellikle siyah olmakla beraber Yeşil Obsidyen (Nemrut Dağı-Tatvan), Kırmızı Obsidyen (İkizdere-Rize) gibi değişik renklere sahiptir. Hasan Dağı Obsidyenlerinde mikroskopla incelenmesinde bol miktarda demir mineralleri içermektedir. İkizdere obsidyenlerinin içeriğine bakıldığında altın mineraline rastlanmıştır.

Fiziksel Etkileri


Bedenin elektriğini boşaltmak için uygun bir taştır.
Karaciğerin temizlenmesinde faydalıdır. Bu amaçla kullanımında, karaciğerin üzerine yumruk büyüklüğünde bir obsidyen taşı koyularak on ila otuz dakika beklenir. Ancak bu süre aşılmamalı ve bu durumda uyuyakalınmamalıdır.


Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

Kızgınlık ve öfke duygularını yokeder.
Obsidyen, kendi içinize bakmaktan çekindiğinizde size yardımcı olur. İçinizdeki olumsuz düşünce ve duyguları güçlendirerek, onları farketmenizi sağlar. Hatırlamak istemediğiniz anılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Böylece olumlu duygularınız harekete geçer. Obsidyen bu özellikleri nedeniyle kendinizi gergin hissetmenize neden olabilir. Fakat, ancak içinize korkusuzca bakabildiğinizde olumlu değişikliklere adım atabileceğiniz için, herkesin ihtiyacı olan bir taştır. Obsidyen, içinizdeki ışığı farketmenizi sağlar.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1127
favori
like
share
küçük bilgin Tarih: 21.07.2011 21:57
10. sınıf konusu olduğunu bilmiyordum sağol

Bir-Dost teşekkür ederim

aslında şu an elimde 20 kilo falan var kars ta yolun kenarında buldum bende trabzon a getirdim süs eşyacıları iyi para veriyorlar daha doğrusu turistler veriyormuş
BiR-DOST Tarih: 21.07.2011 21:48
Eline sağlık , kalabilir konu
1060283 Tarih: 21.07.2011 21:44
10. sınıf coğrafya paylaşım için tşk