Johns Hopkins Medicinenin stratejik ortaklığı ile hizmete açılan Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıklar Uzmanı Dr.Sadi Vural, bahar yorgunluğu ve nedenleri ile ilgili bilgi verdi.

Yapılan açıklama şu şekildedir:
Hava ve mevsim değişikliği insan biyoritmini olumsuz etkiliyor.. Bahar aylarında havadaki elektrik yükü artıyor. Pozitif iyonların artması vücuda zindelik sağlarken, negatif yüklü iyonların artması ise yorgunluk, halsizlik ve gerginliklere neden oluyor.. Artan negatif iyon yükü mevcut şikayetlerimizi de tetikliyor ve alerjik reaksiyonlar, solunum yolu hastalıkları, kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, romatizma ve mide rahatsızlıkları bahar aylarında artış gösteriyor.

Bahar Yorgunluğunun Nedenleri:

Beslenme alışkanlığı bozuklukları
Besinlerle yeterli miktarda vitamin, mineral alınmaması
Tembel bir yaşam biçimi
Tiroid bezinin çalışma düzensizlikleri. Özellikle bu bezin az çalışması yorgunluk belirtilerini artırıyor. Bu durumlarda hafıza zayıflaması, uyku eğilimi, adale ağrıları normalden fazla görülüyor.
Birçok enfeksiyon hastalığı yorgunluk belirtilerini artırıyor.
Tansiyon, kalp hastalığı, alerji, nezle ve bazı ağrı kesici ilaçların kullanımı
Tansiyonda sık sık inip çıkmalar, kan şekeri düşmeleri, gürültülü ortamlar, fazla sıcak ya da soğuk ortamlar, stresli iş ortamı, kirli hava gibi durumlar da yorgunluğa yol açıyor.
Fazla kafein, yoğun sigara kullanımı, aşırı alkol ve madde alışkanlıkları da yorgunluk tetikleyen durumlar arasında yer alıyor.

Alınacak Önlemler:

Yorgunluk sorunu olan hastalarda B ve C vitaminlerinden, magnezyum, potasyum ve çinko desteğinden faydalanılır. Gevşeme egzersizleri, meyve, sebze ağırlıklı beslenme ve günlük içilen su miktarını 3 litre civarında tutulması alınacak önlemlerin başında gelmektedir.
İyi ve kaliteli bir uyku düzenini sağlamak için stres azaltılmalı, sigara, alkol ve kafeinden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Yorgunluğu giderir ve rahatlatır düşüncesiyle aşırı alkole başvurmak yanlış olur.

Bu tedbirler yeterli olmazsa yatarken alınan antidepresan veya uyku düzenleyen ve kas gevşeten ilaçlardan yararlanılabilir. Uzun süre devam eden bahar yorgunluğu, kronik yorgunluk sendromuna dönüşmeden dahiliye ve psikiyatri doktorlarına başvurulmalıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 374
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 07.09.2006 12:01
verdigin bilgiler için saol arkadaşım
DİDEM Tarih: 07.09.2006 11:33
değerli bilgileriniz için teşekkürler.