ÇORLU (İHA) - Bulaşıcı hastalıklar konusunda uyarılarda bulunan Büyük İstanbul Laboratuvarı Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Gülçin Babaoğlu, bulaşıcı hastalıkların salgınlara, iş gücü kaybına ve bazen de ölümlere neden olduğunu, bu yüzden bulaşıcı hastalıkların toplum sağlığı açısından son derece önemli olduğunu belirterek, "Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için kişisel temizlik gibi, gıdaların uygun hazırlanması, beslenme, aşılar, atıkların zararsız hale getirilmesi ve yeterli miktarda su sağlanması önemlidir" dedi.

Büyük İstanbul Laboratuvarı Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Gülçin Babaoğlu, bulaşıcı hastalıklarla ilgili olarak açıklamada bulundu. Bulaşıcı hastalıkların salgınlara, iş gücü kaybına ve bazen de ölümlere neden olduğunu, bu yüzden bulaşıcı hastalıkların toplum sağlığı açısından son derece önemli olduğunu belirten Babaoğlu, halka açık kullanılan çeşmelerde ortak bardak kullanımının bulaşıcı hastalıkların yayılmasına risk teşkil ettiğini, bardağı su ile çalkalamanın bir temizleme yöntemi olmadığını vurguladı.

Bulaşmanın öpme, öksürük, hapşırık, cinsel yolla ya da besinler yoluyla bulaşabileceği gibi su, hava, toprak veya bardak, tıraş bıçağı gibi ortak kullanılan araçlar ile de bulaşabileceğinin altını çizen Dr. Babaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bulaşıcı hastalıkların gelişiminde deri bütünlüğü, kişisel temizlik, yaş, cins ve bağışıklık durumu da etkilidir. Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için kişisel temizlik gibi, gıdaların uygun hazırlanması, beslenme, aşılar, atıkların zararsız hale getirilmesi ve yeterli miktarda su sağlanması önemlidir. Tuvalet öncesi ve sonrası el temizliğine dikkat etmeyen kişiler bir çok bulaşıcı hastalık etkenini, diğer sağlıklı insanlara bulaştırdıkları gibi, kullandıkları araç ve gereçleri de kirleterek bu kapların enfeksiyon kaynağı olmasını sağlarlar. Halka açık olarak kullanılan çeşmelerde ortak bardak kullanımı bulaşıcı hastalıkların yayılımı açısından risk teşkil etmektedir. Su ile çalkalama bir temizleme yöntemi değildir. Bu gibi yerlerde bu bardakların sıcak su ve deterjanla ile her kullanım öncesi temizlenmesi mümkün olmayacağına göre tek kullanımlık bardakların kullanımı uygun olur. Özellikle okul ve hastane kantinleri ya da temizliğini nasıl ve kimin yaptığını bilemediğimiz yerlerde tek kullanımlık bardakların tercih edilmesi gerekiyor."

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 634
favori
like
share
DİDEM Tarih: 07.09.2006 23:31
erken önlem almak gerek, teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 07.09.2006 17:35
verdigin bilgiler için saol
ozlems_o Tarih: 07.09.2006 15:04
hastalıkların bulaşmaması için en önemli şey temizliktir temizliğe çok dikkat etmemiz gerek

teşekkürler :3: