25 Eylül 2003 tarihinde yapılan ihaleye katılmayan GTECH Avrasya Teknik Hizmetler ve Müşavirlik Şirketi'nin usulsüzlük olduğu yolundaki itirazı önce kabul edildi ardından Ankara 4. İdare Mahkemesi tarafından karar bozuldu. Dava kazanılmasaydı 1.5 milyar dolarlık zarar doğacaktı, gelirleri azalan kulüpler maçlara çıkmayacaktı


Üç yıldır Türk futbolu ve sporunun en önemli gelir kaynağı haline gelen İddaa oyunu ile ilgili Temmuz ayında mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktığı ortaya çıktı.
Yıllık 1.5 milyar dolarlık bir zararın ise 22 Ağustos'da açılan karşı davanın kazanılması sayesinde önlendiği öğrenildi.
Son derece gizli tutulan konuyla ilgili gelişme 25 Eylül 2003 tarihinde İddaa oyunu ile ilgili açılan ihaleye katılmayan GTECH Avrasya Teknik Hizmetler ve Müşavirlik A.Ş.'nin yaklaşık üç yıl sonra yaptığı itiraz ile başladı.
İhalenin usulsüz olduğunu öne süren davacı şirketin, yürütmenin durdurulması talebine Ankara 4. İdare mahkemesince 18 Temmuz 2006'da görülen duruşmada olumlu yanıt verildi. Mahkemenin kararı Spor-Toto teşkilatı ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde şok etkisi yarattı.
Mahkemenin durdurma kararından sonra başta Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve bazı süper lig kulüp başkanlarının, gelirler azalacağı için "Maçlara çıkmayalım" önerisi getirdiği, Futbol Federasyonu'nun ise takımların sahada "İddaa'mızı geri istiyoruz" pankartı taşımaları için hazırlık yaptığı öğrenildi.

Rahatlatan karar
Yürütmenin durdurulması isteğinden sonra derhal Ankara Bölge İdare Mahkemesine itirazda bulunan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü buradan çıkacak kararı beklemeye başladı. 25 Eylül 2003 yılındaki ihaleyi kazanan ve o günden bu yana İddaa oyununu organize eden İnteltek İnternet Teknoloji Yatırım Danışmanlık Şirketi'nin de müdahil olduğu itiraz davası nöbetçi mahkeme başkanı Erol Vural'ın katıldığı duruşmada karara bağlandı.
Mahkeme Ankara 4. İdare Mahkemesinin 18.7.2006 günlü, E:2006/1746 sayılı yürütmenin durdurulması kararının kaldırılmasını oybirliği ile öngördü. Bu karar 1 Eylül 2006 tarihinde taraflara tebliğ edildi.
Spor-Toto Teşkilat Müdürü Bekir Yunus Uçar felaketin kapısından döndüklerini belirtirken, "Kulüplerimizin en önemli gelir kaynaklarından biri İddaa oyunu. İhalenin iptali ve yeni bir ihale açılması sürecinde aylık 200 trilyon liralık bir gelir kaybı söz konusu olacaktı. Ve istenmeyen bu gelişme futbolda yeni bir kaosa yol açacaktı" itirafında bulundu.

Felaket kapıdaydı

Spor-Toto Teşkilat Müdürü Bekir Yunus Uçar, 22 Ağustos 2006 tarihindeki duruşmaya kadar geçen süreçte yaşananları şöyle anlattı:
"Yürütmenin durdurulması Türk sporu için bir felaket anlamına geliyordu. Yaklaşık 4 bin bayi ile olan sözleşmeyi tek taraflı fesh etmek durumunda kalacaktık ki, bu her birine bize karşı tazminat davası açma hakkı verecekti. Oyunun durması halinde haftalık 50 trilyonluk bir hasılattan olacaktık. Bu paranın önemli bölümünün kulüplere aktarıldığını düşünürseniz yaşanacak sıkıntının boyutlarını anlayabilirsiniz. Yıllık 1.5 milyar dolarlık cirosu olan İddaa oyununun durdurulması ve yeniden ihale açılması Türk sporuna da kaynak anlamında darbe vuracaktı."

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 447
favori
like
share
corleoni Tarih: 26.09.2006 14:38
eline sağlık kardesim
okanoo28 Tarih: 08.09.2006 09:35
zaten içerisindeki karmaşıklıklarla sınırda olan türk futbolu az kalsın güme gidiyormuş.. ucuz atlatmışız..