Pasif içici durumundaki hamileler, sigara içen hamileler kadar zarar görüyor
Sİgara kullanan anne adayları, geçici tansiyon yüksekliği, solunum sorunları, kalp krizi ve kanama gibi sağlık sorunları yaşayabiliyor. Sigara, ayrıca, düşük, ölü doğum, erken doğum, büyüme geriliği riskini de arttırıyor.

TANSİYON YÜKSEKLİĞİ
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Alper, hamilelikte sigara kullanımının son derece sakıncalı olduğunu vurgulayarak, sigaranın hem anneyi hem de bebeği belirgin şekilde olumsuz etkilediğini söyledi. Sigara kullanan anne adaylarında geçici tansiyon yüksekliği, solunum sorunları, kalp krizi ve kanama gibi problemlerin ortaya çıktığını anlatan Alper, sigaranın düşük, ölü doğumlar, erken doğumlar, büyüme geriliğine de yol açtığını ifade etti.

ANNE ADAYININ SORUMLULUĞU
Alper, İngiltere'de yapılan bir araştırmada, medya desteğiyle sigara kullanımının zararları konusunda halkın bilgi düzeyinde artış sağlandığını, ancak sigara kullanım oranında bir değişme olmadığının gözlendiğini belirterek, 'Ne yazık ki anne adayları tarafından ayrıntıları pek bilinmese de sigaranın gebelikteki zararları yaygın olarak biliniyor. Bu nedenle her anne adayının kendi bebeğini koruma sorumluluğunu üstlenmesi gerekir' dedi.

PASİF İÇİCİLER
Sigara içmese bile sigara içilen ortamlarda bulunmak zorunda kalan hamilelerin de pasif içiciler olarak nitelendiğini belirten Alper, pasif içici durumundaki hamilelerin sigara içen hamileler kadar zarar gördüğünü vurguladı. Prof. Dr. Alper evde ve iş yerinde hamilelerin yanında sigara içmemeye özen gösterilmesini istedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 601
favori
like
share
DİDEM Tarih: 08.09.2006 19:47
Sigaraya hayır diyorum :18: :5:
refik Tarih: 08.09.2006 11:23
aslında hiç içilmemeli
SU-PERISI Tarih: 08.09.2006 11:18
anne adaylarının bulundugu ortamda sigara içilmemeli,anne adayıda pasif içiçiligin zararlarını bilerek bu tür yerlere girmemeli