balgam nedenleri - kanlı balgam - hangi balgam hangi hastalığa işaret eder - sarı balgam - yeşil balgamHer kişi hayatında birkez olsun balgam ile karşılaşmıştır. Balgam solunum yollarından atılan sümüksü, yapışkan tarzda bir vücut salgısıdır. Tüm vücut salgıları gibi balgamın miktarı ve rengi de bazı hastalıkların tanısında yardımcı olan bir sıvıdır. Bu sıvı içerisinde özellikle mukus, solunum yollarından gelebilen hücreler, mikroorganizmalar, toz partikülleri ve akyuvarlar bulunabilir.

HANGİ BALGAM NEYE İŞARET EDER?
Tek çeşit balgam yoktur. Görünümüne yada rengine göre çeşitli balgamlar bulunmaktadır. Bu çeşitlilik özellikle akciğer hastalıklarının teşhisinde yardımcı olmaktadır. Aşağıda sık karşılaşılan balgam çeşitleri ve işaret edebilecekleri rahatsızlıklar sayılmıştır.

SİYAH BALGAM: Bu tür balgam genellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan insanlarda görülür. İlaveten sigara ve kömür tozu da siyah balgam nedenidir.

KIRMIZI BALGAM: Kırmızı balgam, kanlı balgam demektir. Bu çeşit balgam akciğerlerde ciddi bir problemin varlığına işaret ediyor olabilir. Kırmızı balgam yüksek ihtimalle tüberküloz, akciğer kanseri, akciğer ambolisi, bronşektazi gibi hastalıkların habercisidir.

KANLI BALGAMIN NEDENLERİ NELERDİR?

Kanlı balgam akciğerden gelen hastalık, kan tükürmek üst solunum yollarından kaynaklanan bir sorundur. Mesela burun damarlarında kanama olabilir, boğazdaki küçük damarın çatlamasından faranjit kanaması olabilir. Bu durumlar basit rahatsızlıklardır. Balgamın içerisinde şerit şeklinde kan görülüyorsa veya koyu kahverengi balgamla karışık kan görülüyorsa bu akciğerden ya akut yada geçmişten gelen bir kanamanın bulgusudur. Renkli balgamda kanama varsa bu genellikle bronşit bulgusu olabilir. Ama normal balgamın içerisinde kan görüldüyse bu kanser bulgusuda olabilir.

SARI BALGAM VE YEŞİL BALGAM: Kronik bronşit, zatürre, tüberküloz gibi solunum yolları iltihaplarında sarı renkte balgam görülür. Solunum yollarının bakterilerle istilası sonucunda balgam yeşil renkte olabilir.

ŞEFFAF BALGAM: Şeffaf balgam ve yapışkan balgam, atımakta zorlanılması yüksek ihtimalle astım habercisidir. Astımda yeşil renkte balgam da görülebilir. Astımda yeşil renkli balgamın görülmesinin nedeni ise balgamda bol miktarda eozinofil hücrelerinin bulunmasındandır.

GRİ BALGAM: Hava kirliliğine maruz kalan kişilerin veya sigara içenlerin balgamı gri renkte olabilir.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2485
favori
like
share