Uzun yıllardır bakışıp durduğunuz bazı eşyalar artık size eskisi kadar keyif vermiyor. Eğer dolaplara sığacak kadar küçük ise, son zamanlarda (hani bir zamanlar çok sevdiğiniz) o eşyaları dolapların içine kaldırmaya başladınız. Basit hilelerle temizlenmeye veya küçük bakıma ihtiyaçları var. Ama zor olduğunu düşünüyorsunuz; işte size bazı ipuçları.

Pirinç eşyaları temizlemek için, önce deterjanlı su ile yıkamak, sonra tuzlu ve sirkeli suyla ıslatılmış bir bezle ovuşturmak gerekir. Eşyaların oymalı kısımları ise amonyaklı suya batırılmış bir fırça ile temizlenebilir. Daha sonra da eski parlaklığına kavuşması için özel bir parlatıcı veya zeytinyağına batırılmış bir bezle parlatılır.

Bakır eşyalarda ise; alçıya metil alkol karıştırılarak hazırlanan bir bulamaç kullanılır. Daha sonra üzerine koruyucu cila çekilir.

Altın için ise önerimiz çok kolay; bir suluboya fırçası ve bulaşık için kullandığınız deterjan. Parlatmak için ise güderi parçası en ideal olanıdır.

Gümüşleriniz için siyahlıklar her zaman sorun olur.Söz konusu gümüş eşyanızı bir folyo kağıda sararak, içi sıcak su dolu olan bir kabın içine koyun. Biraz bekletin ve daha sonra ortadan kesilmiş bir limon ile siyahlıkları ovun, daha sonra ılık suda yıkayın ve iyice kurutun.

Gümüş taklitlerini unutmadık tabii; önce bir spatula ile biriken kireçleri temizlemeye çalışın. Daha sonra ince bir bulaşık teli ile ovun ve ılık su ile yıkayıp güderi ile parlatın. İsterseniz piyasada satılan parlatıcılardan da istifade edebilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 630
favori
like
share