Namaz kılmak için abdest almak şart olduğu gibi, Kur'an-ı kerimi tutmak, Ka'beyi tavaf etmek, tilavet secdesi yapmak, cenaze namazı kılmak için de abdest almak lazımdır.

Ayrıca her zaman abdestli bulunmak, yatağa abdestli girmek, abdestli yemek ve içmek çok sevabdır. Abdestli iken ölenlere şehit sevabı verilir. Peygamber efendimiz buyurdular ki:

(Abdestli olarak ölen, ölüm acısı çekmez. Çünkü abdest imanlı olmanın alametidir. Namazın anahtarı, bedenin günahlardan temizleyicisidir.)

(Müslüman abdest alınca, günahları kulağından, gözünden, elinden ve ayağından çıkar. Oturunca, mağfiret olunmuş olarak oturur.)

(Amellerin en hayırlısı namazdır. Abdeste devam edenler, ancak mü'minlerdir. Mü'min gündüz abdestli olmalı, gece de abdestli yatmalıdır. Böyle yapınca, Allahü tealanın korumasında olur. Abdestli iken yiyip, içenin karnındaki yemek ve su zikreder. Karnında kaldıkları müddetçe, onun için istiğfar ederler.)

Dinimizin her emri gibi, abdest almak da çok kolaydır. Allahü teala insana yapamıyacağı, şeyleri zaten yüklemez. Abdestin farzı dörttür:

1- Yüzü, yıkamak. 2- Iki kolu, dirsekler ile birlikte yıkamak. 3- Başın dörtte bir kısmını meshetmek, yani yaş eli başa sürmek. 4- Iki ayağı iki yandaki topuk kemikleri ile birlikte yıkamaktır.

Abdesten istenilen faydayı, neticeyi alabilmek için şartlarına azami dikkat etmek gerekir. Abdestin dört farzını yerine getiren, yani yüzünü, kollarını yıkayan, başını mesheden ve iki ayağını yıkayan abdest almış sayılır. Bu kadarı ile yapıldığında abdest geçerli olur. Fakat, daha çok sevap almak için, sünnetlerine, müstehaplarına da uyarak almalıdır. Bunun için, önce, Allah rızası için abdest almaya niyyet edilir. Sonra, eller bileklere kadar üç defa yıkanır. Sonra sağ el ile ağıza üç kere su verilir. Sağ el ile buruna üç kerre su verip, sol el ile sümkürülür. Buruna su verdikten sonra, avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar yüz yıkanır.

Sonra, sol el ile, sağ kol dirseğe kadar üç defa yıkanır. Sağ ile sol kol (üç defa) dirseğe kadar (dirsek dahil) yıkanır. Her iki kolu yıkadıktan sonra, eller tekrar ıslatılır ve o yaşlıkla baş meshedilir. Daha sonra, sağ ve sol elin şehadet parmakları, iki kulağın deliklerine sokulur baş parmaklarla da kulakların arkasını mesheder. Ellerin dış yüzü ile enseyi mesheder.

Boynu meshettikten sonra, sol elin küçük par

mağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlıyarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayağı yıkar. Sol ayağı yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlıyarak ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuğu ile birlikte yıkar.

Abdest alırken, her uzvu yıkarken okunacak duaları var ancak, abdest dualarını bilmeyen, her uzvu yıkarken (Kelime-i şehadet) okumalıdır. Peygamber efendimiz buyurdu ki;

(Her kim abdest aldıktan sonra "Inna enzelnahü" suresini bir kere okursa, Hak teala hazretleri, o kimseyi sıddiklardan yazar. Iki kere okursa, şehidlerden yazar. Üç kere okursa peygamberler ile haşrolur.)

(Her kim abdest aldıktan sonra, benim üzerime on kerre salatü selam getirirse, Hak teala hazretleri, o kişinin hüznünü giderip mesrur eder, duasını kabul eder.)alıntı alıntı alıntı alıntı alıntı alıntı alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1205
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 08:30
Allah razı olsun
fikret336 Tarih: 23.11.2006 13:21
Paylasim icin Tesekkürler
pote15 Tarih: 07.11.2006 15:43
yazdigim gibi bir alinti kaynak konusunda haklisiniz vermeyi unuttum benim hatam ama sonucta insanlari abdest almaya sevk eden bir yazi kotu bir yani yok mantikli bence
Çetin Tarih: 09.10.2006 19:54
ellerine sağlık arkadaşım paylaşımın için
missx Tarih: 09.10.2006 14:46
her hadis sahih değildir keşke kaynakta gösterseydiniz güvenilir olması açısından..
enrique Tarih: 06.10.2006 15:13
Ellerine sağlık.
hakan80 Tarih: 06.10.2006 04:08
ALLAH razı olsun bilgi için...
ABDALWAHID Tarih: 06.10.2006 00:57
Bismillahirrahmanirrahim


Es selamu aleykum!


(Her kim abdest aldıktan sonra "Inna enzelnahü" suresini bir kere okursa, Hak teala hazretleri, o kimseyi sıddiklardan yazar. Iki kere okursa, şehidlerden yazar. Üç kere okursa peygamberler ile haşrolur.)

peki delil? rasul sas hangi hadiste bunu bizlere bildirmis?

Hadis ilminde cok cok dikkatli davranmak lazim zira Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bir sahih hadisinde bizlere sunu söylemektedir:


Hz. Ali'nin (r.a.) rivayet ettiğine göre:
Hz. Peygamber (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Benim ağzımdan yalan uydurmayınız! Her kim benim ağzımdan yalan söylerse ateşe girsin!"
(Müslim)


Vesselamu `aleykum!
adsiz Tarih: 05.10.2006 21:46
Allah ( C . C ) razı olsun senden pote15