Son araştırmalar, kuş gribi virüsünün insanlarda burundan ziyade boğaza yerleştiğini ortaya koydu. Bunun erken tanı ve tedavi açısından önemli bir bulgu olduğu ifade edildi.

Sağlık uzmanlarınca yapılan yeni bir araştırma, kuş gribi virüsünün insanlarda burundan ziyade boğaza yerleştiğini ortaya koydu.

Nature Tıp dergisinde yarın yayımlanacak araştırmayı hazırlayan Vietnam’ın Hoşimin kentindeki tropik hastalıklar hastanesinin ’Oxford Üniversitesi Klinik Araştırmaları biriminden Menno de Jong, kuş gribini kapan insanların burunlarına nazaran boğazlarında virüsün daha yüksek seviyelerde bulunduğunu kaydetti.

Bunun, doktorlara hastalığı teşhis etmelerinde iyi bir yol gösterici olacağını belirten De Jong, gözlemlerinin, erken tanı ve tedavinin daha faydalı olacağını ortaya koyduğunu ifade etti.

De Jong ve meslektaşlarının, araştırma için kuş gribi bulaşan 18 hasta üzerinde çalıştığı ve bu kişileri normal grip virüsü kapmış 8 kişiyle karşılaştırdıkları bildirildi.

Dünya çapında 140’tan fazla kişinin ölümüne neden olan bu hastalık, genelde kuşlarla yakın temasta olan Asyalı çiftçilerde görülüyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 432
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 11.09.2006 07:24
Teşekkrüler ellerine sağlık
ozlems_o Tarih: 11.09.2006 07:20
en azından artık kuş giribi hakkında bi bilgiye sahibiz :20:

teşekkürler su perisi