Türk Telekom şu anda üst limiti 2 Mbit olan ADSL (hızlı internet erişimi) bağlantı hızını önümüzdeki yıl yapacağı fiberoptik kablo yatırımının ardından 20 Mbit seviyesine çıkarmaya hazırlanıyor.

Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, ADSL bağlantısı için kullanılan mevcut bakır kabloların 2 Mbit bağlantı hızına imkân verdiğini, bundan fazla hız kapasitesinde ADSL'nin verimli çalışmadığını hatırlatarak, önümüzdeki yıl yapacakları fiberoptik kablo yatırımının ardından, 20 Mbit hız seviyesine ulaşılacağını açıkladı.

Paralel hat geliyor
Doany, yapacakları yatırımın öncelikle büyük şehirlerden başlayacağını ardından da 2007 yılı sonunda tüm Türkiye'yi kapsayacağını bildirdi.

ADSL için kullanılan eski bakır kabloları söküp fiberoptik kablo ile değiştirmenin hem hizmetin aksaması hem de maliyet yüksekliği nedeniyle tercih edilmeyeceğini söyleyen Paul Doany, bunun için bakır hatta pararel fiberoptik kablo yatırımı yapılacağını sözlerine ekledi.

Özel şirketler için
Türk Telekom olarak sokaklardaki telefon kutularına kadar fiberoptik kablo yatırımını yapacaklarını söyleyen Doany, bundan sonrasını anlaşacakları özel şirketlere devredeceklerini açıkladı.

Bu yöntemle Telekom, sokaklara kadar 20 Mbit için altyapıyı kurup, pazarlamasını özel şirketlere devretmiş olacak. Özel şirketler de sokaktaki kutulardan evlere kadar yeni bir bakır hat kuracak ve fiberoptik, bakır ile sonlandırılarak 20 Mbit hız kapasitesi yakanalacak.

Fiberoptik kabloların kullanılma gerekçesi ise, mesafe arttıkça bakırda hız kaybı yaşanıyor olması ve verimli internet erişiminin sağlanamaması.

Fiberoptik kablo sayesinde veri kaybı ortadan kalkıyor ve 20 Mbit hatta daha hızlı erişim sağlanabiliyor. Doany, 20 Mbit hızın tarifeleriyle ilgili olarak ise şu aşamada bir açıklama yapmadı.

Toplam ADSL abonesi 2.2 milyon kullanıcıyı aştı

Yıllar / ADSL abonesi (kişi)
- 2002 / 2.299
- 2003 / 56.624
- 2004 / 452.398
- 2005 / 1.539.477
- 2006* / 2.250.000

*2006 Ağustos itibariyle.

GPRS Land ve Shubuo öldü, yaşasın Turkcell-im servisi!
Cep operatörü Turkcell'in 'Canı sıkılan adam' kampanyası herkesin dilinde. Çok büyük bütçeler ayrılan bu kampanya aslında yeni bir ürünü tanıtmıyor. Turkcell 2001'de 'GPRS Land' kampanyasıyla Katma Değerli Servisleri bir arada toplamıştı. Ama her nedense bir süre sonra buna son verdi.

Bilgiler açıklanmıyor
Ardından herkesin Erol Büyükburç'un rol aldığı reklamlarla hatırladığı 'Shubuo' geldi. Önemli bütçeler ayrıldı ama onun da sonu çok parlak olmadı. Ve şimdi Turkcell, yeni bir kampanya ile yine Katma Değerli Servislerini bir arada sunuyor.

Bu arada Turkcell İMKB'de işlem gören halka açık bir şirket. Pek çok veriyi rahatlıkla açıklıyor. Ama milyonlarca dolar harcayarak tanıttığı Katma Değerli Servislerini kullanan abone sayısını başından bu yana bir türlü açıklamıyor. Umarız bu üçüncü denemede borsaya açıklayacak kadar çok sayıda aboneye ulaşılabilir.

'Medya şirketleriyle IP TV projesi için görüşüyoruz'
Sabit hat operatörlerinin tüm dünyada gelirlerinin düştüğünü ve operatörlerin bu yüzden veri iletişimine yöneldiklerini söyleyen Doany, bu kapsamda kendilerinin de böylesine bir hız artırımına gideceklerini belirtti.

Doany, bu kapasitenin yakalanmasının ardından internet tabanlı TV (IP TV) projesinin de önünün açılacağını hatırlattı. Şimdiden medya şirketleriyle görüşme içinde olduklarını belirten Doany, 2007 sonuna doğru bu alanda önemli adımların atılacağının bilgisini de verdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 673
favori
like
share
guven80 Tarih: 02.10.2006 15:25
verdiginiz bilgiler için teşekkürler teknolojiye yetişmemiz imkansız her geçen gün gelişiyor :85:
milkboy Tarih: 02.10.2006 09:52
telekom bu ne yapacağı belli olmaz

bilgiler için tşkler
recepm Tarih: 01.10.2006 00:47
aslında teknoloji çok hızlı ilerliyor yakalamak çok zor 1 yıl önce imkansız denilen bir şey şimdi çocuk oyuncağı oluveriyor.
bir zamanlar elektronikle uğraşan bilim adamları icat edilmiş olan bir radyo yu geliştirmeye çalışmışlar ve başarmışlar.
yaptıkları radyonun ağırlığı 4 ton civarında imiş.
bunun sınırı bu bundan küçük olmaz demişler
yaptıkları drenç e merdivenle tırmanılıyormuş
ama şimdi radyolar neredeyse kulağın içine sığacak
demekki teknolojide sınır yok muş
şimdi bile bazı şeylerin sona geldiği söyleniyor ama
ÖZLEM arkadaşın söylediği gibi daha çok gelişmeler olacak demekki
herkese iyi hayırlı geceler
recepm Tarih: 01.10.2006 00:32
böyle değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için yürekten teşekkürler
fiber_optic Tarih: 21.09.2006 09:45
TElekom yükseltiyor ama ondan sonra patlak veriyor sorun üzerine sorun çıkıyor sonumuz hayrolur inşallah


Verdigin değerli bilgiler için teşekkür ederim Arkadaşım