Son zamanlarda unutkanlıktan yakınıyorsanız zihninizi forma sokmanın bir yolu da beslenmeden geçiyor. İşte sofranızdan eksik etmemeniz gereken 'beyne faydalı besinler'


Yabanmersini:
Fareler üzerindeki deneyler, tatlı yabanmersininin, hafıza ve motor yetenekleri artırdığını ve beynin yaşlanmasını yavaşlattığını gösteriyor. Yabanmersininin aynı zamanda tansiyon üzerinde olumlu etkisi olduğu belirtiliyor.

Yeşil yapraklı besinler:
Alzheimer ve bunamaya sebep olan homosistein amino asidinin çözülebilmesi için gerekli B12 ve B6 gibi B vitamin türleri brokoli ve lahana gibi sebzelerde bol miktarda bulunuyor.


Kırmızı şarap:
Günde bir kadeh kırmızı şarap içmenin ömrü uzattığı biliniyor. Üzüm suyu ise kısa süreli hafızayı güçlendirip, motor kabiliyetleri artırıyor.

Ispanak:
Ispanağın tam anlamıyla bir antioksidan olduğu, ıspanaklı bir salatanın göbek salatadan 3 kat daha fazla B vitamini içerdiği belirtiliyor.

Somon ve sardalya balığı:
Somon, sardalya gibi yağlı balıklar koruyucu omega 3 asidi içeriyor. Omega-3'ün beyinde yüksek seviyede bulunması ise "insanı iyi hissettiren" serotonin hormonunun salgılanmasına yardım ediyor.

Tahıl ve esmer pirinç:
Esmer pirinçteki vitamin ve magnezyumun idrak kabiliyetini artırdığı, tahılların ise B6 vitamini açısından tam bir depo olduğu belirtiliyor.


Sıcak kakao:
Sıcak kakaodaki antioksidan miktarının kırmızı şaraptan iki kat, yeşil çaydan ise 3 kat daha fazla olduğu belirtiliyor.

Fındık, badem ve ceviz:
Antioksidan açısından çok zengin olan fındık ve bademin, kandaki kolestrol seviyesini düşürdüğü, cevizin ise omega-3 asidi açısından zengin olduğu biliniyor.

Zeytinyağı
Zeytinyağı tansiyonu düzenliyor ve kolestrol seviyesini düşürüyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 459
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 13.09.2006 16:51
teşekkürler kurtjara beslenmemize dikkat etmemiz gerekir
ozlems_o Tarih: 13.09.2006 11:24
kırmızı şarap ve cevizi biliordum ama diğerlerini ilk defa duyuyorum özellikle sıcak kako yu ben çok severim onu :3:

teşekkürler abi