Uzmanlar yaşam tarzının mide kanserine yakalanma riskini etkilediğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkan Vekili Prof. Dr. Murat Tuncer, "İnsanlarımız, Batı tarzı yaşamdan çok, öz tüketim şeklimize döndüğünde mide kanserini kontrol altına alabiliriz" dedi.

Tuncer, Türkiye'de son 10 yıllık verilere bakıldığı zaman en hızlı yükseliş gösteren kanser türünün mide kanseri olduğuna dikkat çekerek, gastrite neden olan bir mikrobun asit salımını azaltmasıyla mide kanserini hazırlayıcı faktörlerin ortaya çıktığını söyledi.

Mide kanserini hazırlayan etkenleri önlemek amacıyla gastrit hastalığına yol açan mikrobun yaygınlığı, erken teşhisi ve tarama programıyla ilgili bir çalışma başlatacaklarını vurgulayan Tuncer, halkın, özellikle çocuklara yönelik satılan gazlı içeceklerle salam, sosis, sucuk gibi koruyuculu et ürünlerinin tüketiminden ve sigaradan uzaklaşması gerektiğini kaydetti.

Kanserin hızlı yükselişinde sigara ile insanların Batı tarzı yaşama eğilim göstermesinin ve fastfudlara yönelmesinin etkili olduğunu belirtti.

Dünyada "Kafkas Kuşağı" diye bilinen bir kanser kuşağının bulunduğunu ve bu kuşağın Türkiye'de Doğu Anadolu Bölgesi'nden başlayarak, İran'ın belli bölgeleri ile tüm Kafkas ülkelerine yayıldığını anlatan Tuncer, bu kuşağın ortaya çıkmasındaki nedenlere yönelik şimdiye kadar birçok çalışma yapıldığını, ancak hiçbir sonuç alınamadığını dile getirdi.

Söz konusu bölgelerde kış aylarının çetin geçmesinden dolayı tuzlanmış yiyecek ve sıcak içecek tüketiminin fazla olması, yöre halkının yaşam koşulları gibi faktörlerin kanserin yayılımını etkilediğini ifade eden Tuncer, bu faktörlerden hiçbirinin hastalığı tek başına açıklamadığını anlattı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 538
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 15.09.2006 12:12
çok doğru mesela benim midem çok stresli olduğumda yanar ve eğrır.

teşekkürler su perisi