Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, sağlık sorunu yaşayan kişilerin, oruç tutmaya karar vermeden önce doktor kontrolünden geçmelerinde büyük yarar olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Demir, ramazan ayı yaklaşırken pek çok kişinin, bu ayı oruç tutarak geçirmeyi planladığını belirtti. Orucu sadece, sağlık sorunu yaşamadan, uzun süre bir şey yememeye bünyesi uygun olan kişilerin tutmasının uygun olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Demir, bu nedenle oruç tutmaya karar vermeden önce bünyenin buna uygun olup olmadığının öğrenilmesi gerektiğini vurguladı. Tansiyon, mide-bağırsak ve şeker hastaları başta olmak üzere sağlık sorunu yaşayan kişilerin, oruç tutmaya karar vermeden önce doktor kontrolünden geçmelerinde büyük yarar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demir, şunları kaydetti:

Tansiyon, mide-bağırsak ve şeker hastaları dışında kalp-damar, karaciğer rahatsızlığı ve hormonsal sorunları bulunan kişilere, ramazan ayına kadar olan bu 10 günlük süreyi değerlendirip, sağlık kontrolünden geçmelerini, mümkünse check-up yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Yapılacak sağlık kontrolünde, kişinin oruç tutmaya engeli olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Bu kontroller, oruç tutulurken ortaya çıkabilecek üzücü durumların baştan önüne geçilmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 445
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 15.09.2006 12:14
biçok hastanın uzun süre aç kalması sağlığı açısından uygun deil kesinlikle doktora görünülmeli

teşekkürler su perisi