okul öncesi çocukların beslenmesi - okul öncesi çocukların enerji ihtiyacı - okul öncesi çocuklar nasıl beslenmeliEnerji ve besin öğelerine ihtiyacı karşılamak için çocukların günlük diyetinde her besin grubundan yeterli miktarda bulundurmak gerekir.Tam porsiyon miktar ve ölçüleri yetişkinler içindir. Besin gruplarından çocukların alması gereken porsiyon sayısı, yetişkinler için belirlenen tam porsiyon miktarı ve ölçüsü üzerinden verilmiştir.

Çocuğun yaşına göre değişmek üzere, besin gruplanndan günlük diyette bulundurulması gereken ortalama yiyecek miktar ve ölçüleri şöyledir:

1. Süt ve Türevleri Grubu: Çocuğun diyetinde bu gruptan günde 2 1/2 porsiyon bulundurulmalıdır. Bunun için 2 su bardağı süt (400 – 500 gr.), 1 kibrit kutusu kadar tuzu çıkarılmış peynir ya da çökelek verilir. Sütün yarısı yoğurt,, sütlü tatlı yapılarak ya da başka yemeklere katılarak yedirilebilir. Süt değişik şekillerde verilirse çocuk bıkmaz. Süt; sabah, ara kahvaltısında ya da gece yatmadan önce, verilebilir. Çocuğa 500 – 600 gr. üzerinde süt vermeye gerek yoktur. Aşırı süt verilmesi, ihtiyacını karşılayacak miktar ve çeşitte öteki besinlerden yemesini engeller.

2. Et, Yumurta, Kuru Baklagiller: İlk yaşlarda 1/2 porsiyon kadardan “başlanarak (bir yumurta, bir köfte kadar et ya da bir yemek kaşığı kuru bakla-.gil) çocuk büyüdükçe 1-11/4 tam porsiyona artırılır. Çocuğa, her gün, bu yapılamıyorsa en azından günaşırı bir yumurta yedirilir. Yumurta verilmediği gün et miktarı; ikisi de az verildiğinde kuru baklagil miktarı artırılır.
Haftada bir kez karaciğer, yürek, böbrek gibi besinlerden birinin, en az “bir kez de balık yedirilmesi yararlı olur. Etler; çocuğun yaşma, diş yapısına ve beğenisine göre, ezilerek, köfte yapılarak, haşlanarak, sebze yemeklerine ve çorbalara katılarak yedirilebilhv Kuru baklagiller, etli ve etsiz pişirilebilir; çorba yapılabilir ve çok çeşitli yemeklere eklenebilir.

3. Sebze ve Meyve Grubu: Çocuğa her gün en az üç kez sebze ve meyve verilir. Bunlardan biri, portakal, mandalina, elma, şeftali, domates, havuç gibi çiğ olarak yenebilecek türde; diğeri ise, yeşil yapraklı sebzelerden seçilmelidir. Üçüncüsü ise, başka türde sebze ve meyve olabilir. Çocuğun yaşma ve isteğine göre, bir bölümü meyve suyu ve ezme şeklinde verilir.

1-3 yaşlarmda çocuğun günlük alabileceği sebze ve meyve miktarı 3/4 – 1 tam porsiyon kadardır ve büyüdükçe ancak 1 1/2 tam porsiyona artırılır. Bunun için, 1-3 yaşlarındaki çocuğun 2 yemek kaşığı sebze yemeği, 2 adet küçük boy meyve ve sebze alması yeterlidir. Çocuk büyüdükçe verilen miktar da artırılır.

4. Tahıl ve Türevleri Grubu: Günlük diyette, ilk yaşlarda 2-3 ince dilim ekmek (1-2 orta dilim), 1 servis kaşığı kadar (1/2 porsiyon) makarna ve pilâv gibi yiyeceklerden bulundurulur ve 5-6 yaşlarında verilen miktarlar artırılır.

5. Şeker, Tatlılar ve Yağ: Bu gruptaki yiyeceklerden verilecek miktar; çocuğun enerji ihtiyacına göre değişir. Tatlı ihtiyacının pekmez, tahin helvası, tahin pekmez ve sütlü tatlı gibi yiyeceklerle karşılanması daha uygundur.
Çocuğun günlük alacağı yağın yarısı bitkisel sıvı yağlar olmalı ve yağ, yemeklere yakılmadan eklenmelidir.alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 719
favori
like
share