GATA Biyokimya Anabilim Dalı Profesörü Şerif Akman, 25 yaşından önce doğum yapan annelerin çocuklarının uzun ömürlü olduğunu kaydetti.
Şerif Akman, insanın maksimum yaşama süresinin 120 yıl olduğunu ve bu süreyi uzatmanın mümkün olduğunu belirtti.

Yaşlanmanın nedenleri konusunda çeşitli teorilerin bulunduğunu kaydeden Akman, yaşlanmayı geciktirmek için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Akman, yaşlanmanın erken dönemde yaralı olan genlerin yaşamın geç evresinde zararlı hale gelmesi nedeniyle meydana geldiğini de belirtirken, hücre yaşlanmasının organizmal yaşlanmaya neden olduğunu ifade etti.

Yaşlanmanın kesin olarak durdurulamayacağını ancak ertelenebileceğini kaydeden Akman, yaşlanmamak için yapılması gereken en önemli uygulamanın “kalori kısıtlaması” olduğunu belirtti. Yapılan deneylerde yüzde 30-40 oranında kalori kısıtlamasına gidilmesinin hayvanların yaşam süresini yüzde 100"e varan oranda artırdığını bildiren Akman, “Kalori kısıtlaması diyet değildir. Herşeyi yiyeceksiniz ama çok az yiyeceksiniz. Zaten genç kalmak istiyorsanız az yemek şart” dedi. Uzun yaşamak ve genç kalmak isteyenlerin günlük olarak 1000-1500 kaloriyi geçmemeye dikkat etmelerini öneren Akman, “Aksi halde kaloriyi yağ olarak biriktiririsiniz. Bu da yaşlanmaya neden olur” dedi.

“BOTOKSA VERİLEN PARAYLA TEKNOLOJİ ÜRETİLİR”

Akman, aynı yaşta olmalarına rağmen bazı insanların diğer insanlara göre daha genç göründüğüne işaret etti. Yaşlanmaya başlayan insanların kullandığı bazı yöntemlerin (botoks, vitamin takviyesi gibi) geçici süreyle başarı gösterebildiğini ifade eden Akman, bunların ticari pazar haline getirildiğini bildirdi. Akman, yeterli ve dengeli beslenen bir insanın vitamine ihtiyaç duymayacağını söylerken, bu tarz yöntemlere harcanan para ile Türkiye"nin teknoloji üretebileceğini bildirdi. Akman, vatandaşlara uzun yaşayıp, genç görünebilmek için “çok az ama dengeli yiyin”, “düzenli egzersiz yapın (düzensiz yapılan egzersiz kasların yaşlanmasına neden olur)”, “neşeli olun” önerisinde bulundu.

“25 YAŞINDAN ÖNCE DOĞUM YAPAN ANNELERİN BEBEKLERİ UZUN YAŞIYOR”

Akman, 25 yaşından önce doğum yapan annelerin çocuklarının daha uzun yaşadığının belirlendiğini söylerken, “Nedeni tespit edilemedi, ama araştırmalar bunu gösteriyor. Ayrıca sadece annenin genç olması değil, babanın genç olması da bebeğin yaşam süresini uzatıyor” dedi.

Asyalıların beslenme alışkanlıkları nedeniyle uzun yaşadıklarını anımsatan Akman, yaşam süresini uzatmak ve yaşlanmayı geciktirmek için çalışma yapan gruplar bulunduğunu söyledi. Akman, bu gruplar içinden 70 bilimadamının 16-20 Eylül terihleri arasında İstanbul"da düzenlenecek 5. Avrupa Biyogerantoloji Kongresi”ne katılacaklarını bildirdi. Bu kongreye başkanlık edeceğini anlatan Akman, vatandaşları da davet ederek “Gelin, yaşlanma, yaşam süresinin uzatılması ve genç kalma ile ilgili doğru bilgi edinin” çağrısında bulundu.

Akman, “40 yıl önce biri bize tüp bebeği anlatsa inanabilir miydik. Şimdi tüp bebek için para ayrılabiliyorsa, yaşam süresini uzatmak için de ayrılabilmeli” dedi. Yaşlanmanın geçiktirilebileceğini, ancak kaçınılmaz olduğunu belirten Akman, “Bana göre ölüm de kaçınılmaz bir olaydır” dedi. Akman, her gün 10-20 gram bitter çikolata yemenin de vücuda yararının olduğunu söylerken, “Sadece alkol konusunda çıkan bazı söylentilere katılmıyorum. Alkol ömür uzatır demek yanlıştır. Ama tabiki az alkolün yararı olabilir dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 661
favori
like
share
DİDEM Tarih: 17.09.2006 21:02
:20:teşekkürler :3:
ozlems_o Tarih: 15.09.2006 12:15
demek benim ömrüm uzun:3:

teşekkürler su perisi