Denizli Devlet Hastanesi fizik tedavi uzmanı Dr. Mehmet Beşir Türkmen, çocukluk çağında bel ağrılarının ciddi bir nedenden kaynaklandığını belirtti.

Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bel ağrısı şikayetlerinin genelde büyüklerde görüldüğünü, ancak bu şikayetin çocuklarda da ortaya çıkabildiğini ve erişkinlerden farklı olduğunu söyledi.

Bu tür şikayetlerin ciddiye alınması gerektiğini ifade eden Türkmen, "Çocukluk çağında bel ağrıları, ciddi bir nedenden kaynaklanır. Bel ve eklem ağrıları, romatizmal hastalıkla da ilgili olabilir. Bel ağrısı olan çocukların klinik değerlendirilmelerde kan gücü testi yaptırılmalıdır" dedi.

Çocuklardaki bel ağrısının gövdeyi destekleyici kasların zayıflığından kaynaklanabileceğini ifade eden Türkmen, şöyle konuştu:

"Sadece bel değil, diğer ağrılar da dikkatle izlenmeli. Örneğin aspirine ve ağrı kesicilere cevap veren, daha çok geceleri şikayet edilen bacak ağrıları, bir kemik tümörünü düşündürür. Diğer yandan bel kayması, omurga eğriliği ve rahatsızlıkla ilgili aile hikayesi, beklenenden daha yüksek öneme sahip olabilir." Çocuklarda genelde bir travma sonrası ortaya çıkan bel fıtığının da bel ağrısı şikayetlerine yol açtığına dikkat çeken Türkmen, çocuklarda görülen bel fıtıklarının yüzde 60"ında ameliyat riski bulunduğunu kaydetti.

Türkmen, bel kaymasının da çocuklarda en sık görülen akut bel ağrılarına neden olduğunu, bunun erken fark edilmesi durumunda 10-12 haftalık korseleme, egzersiz ve fizik tedaviyle düzelebildiğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 592
favori
like
share
DİDEM Tarih: 17.09.2006 20:59
bilgiler için teşekkürler.
ozlems_o Tarih: 15.09.2006 12:15
verdiğin bilgiler için teşekkürler canım