World Trade Center

Vizyona Giriş Tarihi
29.09.2006

Türü
Dram

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
125 dakika - 2006

Yönetmeni
Oliver Stone

Oyuncular
Nicolas Cage
Michael Pena
Maria Bello
Maggie Gyllenhaal

Senaryo
Andrea Berloff

Müzik
Craig Armstrong

Görüntü Yönetmeni
Seamus McGarvey

Enkaz altında 12 saat

11 Eylül 2001 sabahı New York alışılmadık ölçüde sıcak bir güne başlamaktadır. Liman koruma polisi Will Jimeno, izin gününü en sevdiği hobisi olan okçuluğa ayırmak yerine, çalışmaya karar verir. New York Limanı Polis Departmanının deneyimli komiser yardımcılarından John McLoughlin de günlük rutin görevlerinden olan bir buçuk saatlik devriye görevine hazırlanmaktadır. McLoughlin iş arkadaşlarıyla Manhattanın yolunu tuttuğunda, bu gün de diğer günlerden farksız geçecek gibidir; ama devamı öyle olmaz.

Dünya Ticaret Merkezine düzenlenen saldırının hemen ardından kulelere ulaşan ilk ekip, New York Limanı Polis Departmanına bağlı tim olur. Aralarında McLoughlin ile Jimenonun da bulunduğu beş kişi binalara girer, ancak kulelerin çökmesi üzerine enkazın altında mahsur kalır.

McLoughlin da, Jimeno da mucizevi şekilde hayatta kalmıştır. Ama çöken kulelerin enkazının 6,5 metre altında beton ve metal yığınları arasında mahsur durumdadırlar. Birbirlerini göremeseler de, enkaz arasından gelen seslerden diğerlerinin de hayatta olduğunu anlarlar. Sonraki 12 saat boyunca McLoughlin ve Jimeno, birbirlerine ailelerini, polis örgütündeki hayatlarını, umut ve hayal kırıklıklarını anlatarak hayata tutunmaya çalışacaktır

Dünya Ticaret Merkezinin enkazı altında hayata tutunmaya çalışan insanların öyküsünü anlatan film, aynı zamanda onların ailelerinin yaşadığı acıları da perdeye yansıtıyor. Yönetmenliğini üç Oscar ödüllü, Platoon, Wall Street, Born on the Fourth of July, The Doors, Natural Born Killers ve Alexander filmlerinin yönetmeni Oliver Stoneun üstlendiği filmin senaryosunu Andrea Berloff yazmış.

John McLoughlin ile Will Jimenonun 11 Eylül 2001 günü yaşadığı gerçek deneyimi konu alan filmin başrolündeki iki polis memurundan John McLoughlin rolünde Nicolas Cage, Will Jemino rolünde Michael Pena kamera karşısına geçmiş. John McLoughlinin eşi Donna rolünde Maria Bello, Will Jimenonun eşi Allison rolünde Maggie Gyllenhaal oynamış. Oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler ise Stephen Dorff, Jay Hernandez, Michael Shannon, Gary Stretch, William Mapother, Jon Bernthal, Lucia Brawley ve Frank Whaley olmuş. Filmde ayrıca o günkü kurtarma operasyonuna katılmış gerçek itfaiyeci, polis ve sağlık görevlileri de yer almış.

Dünya Ticaret Merkezi ile Oliver Stone, kariyerini belirleyen temaları yeniden keşfetme olanağı bulmuş. Ünlü yönetmenin bu konudaki sözleri şöyle: 11 Eylül olgusuna bu şekilde kişisel, aslına uygun, yalın ve sade- yaklaşmak beni epeyce zorladı. Olabildiğince gerçekçi bir film yapmaya çalıştık. Kulelerin enkazında 24 saat mahsur kalan iki insanın öyküsünü anlatırken öncelikle şu soruları sorduk: Bir insanı canlı tutan unsurlar nelerdir? Böylesine zor koşullar altında bile hayatta kalmalarını sağlayan nedir? Birbirleriyle iletişim kurmasaydılar veya aileleriyle ilgili deneyimlerini paylaşmamış olsaydılar büyük olasılıkla ölmüş olacaklardı. Sonuçta ben bu insanların tamamen kişisel ve spritüel sebeplerle hayatta kalabildiğine inanıyorum.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 919
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 17:44
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
FreddyKrueger Tarih: 04.11.2006 19:40
FiLmde SiyaSet oLduqunu Duyduqum Için Gitmedim...

+ FiLm Abartı we Duyqu SömürüSünden Ibaretmi$...

Zaten Beyazperde'den 5,7 aLmaSı da FiLmin KaLiteSini GöSteriyo....
kurtjara Tarih: 18.10.2006 15:10
11 Eylül'ü alkışlayan Faslı gençler, sinema salonundan atıldı

Hollandanın Rotterdam kentindeki bir sinemada, 11 Eylül terör saldırılarını anlatan "World Trade Center" adlı filmin gösterimi sırasında, filmin bazı sahnelerini alkışlayan Fas kökenli bir grup seyirci sinema salonundan atıldı.
De Telegraaf gazetesinin haberine göre, Pathe grubuna bağlı sinemada gösterilen filmde, Fas kökenli gençlerden oluşan seyirci grubu, özellikle teröristlerin ikiz binalara uçakla çarpma sahnesini alkışladılar ve bu sırada salona giren sinemanın güvenlik görevlileri, alkış tutan seyircileri zorla dışarı çıkardı.
Hollanda Pathe sinemalarının sözcüsü Hans Jose, Fas kökenli seyircilerin salondan atılmasını doğruladı ve gerçekte yaşanmış utanç verici bu sahnelerden söz konusu seyirci grubunun memnun olmasını kabullenemediklerini ve bu konuda diğer izleyicilerden tepki aldıklarını söyledi.
Halen Hollanda sinemalarında gösterimde olan ve yönetmenliğini Oliver Stoneun yaptığı, başrollerini Nicolas Cage ile Michael Penanın paylaştığı filmde, 11 Eylül saldırılarından sonraki kurtarma çalışmaları anlatılıyor.
FreddyKrueger Tarih: 08.10.2006 01:34
Ajandama KayıtLı FiLmLerden Biri de Bu...

21 Ekimde GideCem In$aLLah...

BiLqiLer Için Te$ekkür Ederim Abi...


shanver Tarih: 28.09.2006 10:56
süper ellerine saglik
corleoni Tarih: 23.09.2006 22:18
paylaşım için sağol
puslukurt Tarih: 15.09.2006 17:52
temem kurt ama sen ginede not defterine yaz emi... :3:
kurtjara Tarih: 15.09.2006 17:51
bir iki ay sonra bana hatırlat konuyu tamam mı şuanlarda yoğunum puslucuğum:23:
puslukurt Tarih: 15.09.2006 17:38
Kurt bu film'mim DVD'si çıkınca haber ver bana sen bu işlerin ustasısın. :70: