Lady in the Water-Sudaki Kız

Vizyona Giriş Tarihi
15.09.2006

Türü
Gerilim

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
98 dakika - 2006

Yönetmeni
M. Night Shyamalan

Oyuncular
Paul Giamatti
Bryce Dallas Howard
Jeffrey Wright
Bob Balaban

Senaryo
M. Night Shyamalan

Müzik
James Newton Howard

Görüntü Yönetmeni
Christopher Doyle

Cleveland Heep, Cove apartmanının yanmış ampullerinden ve bozuk aletlerinden bunalmıştır. Hayatını dönüşsüz olarak değiştirecek bir gece, apartmanın günlük rutininde saklanmaya çalışan bir başkasına rastlar: Binanın yüzme havuzunun altındaki koridorlarda yaşayan Story adında gizemli genç bir kadındır bu. Cleveland, Storynin aslında bir tür su perisi olduğunu keşfeder; efsaneye göre, masallarda adı geçen bu su perileri, bizim dünyamızdan kendi dünyalarına yaptıkları tehlikeli yolculukta kötü niyetli yaratıklarca takip edilmektedirler.

Storynin benzersiz algı gücü, Cleveland ve diğer apartman sakinlerinin geleceği görmelerini sağlar. Öyle görünmektedir ki, onların kaderiyle Storyninki birbirine sıkı sıkıya bağlıdır. Kızın özgürlüğüne giden yolun açılabilmesi, hepsinin birlikte bir dizi şifreyi çözmesiyle mümkün olacaktır. Oysa Storynin eve dönüşüne açılan pencere hızla kapanmakta, apartman sakinleri de ona yardım için hayatlarını büyük tehlikeye atmaktadırlar.

Cleveland, kendisini Covea getiren iblislerle mücadele ederken; diğer sakinler Storynin içlerinde harekete geçirdiği güce ulaşmak zorundadır, elbette eğer hem kendi dünyalarını hem de onun dünyasını kurtarmak için, önlerindeki tehdit ve tehlikelerle dolu yolu aşmak istiyorlarsa...

Bir masalın beyazperde yolculuğu
Altıncı His,Ölümsüz İşaretler ve Köy filmlerinin yönetmeni M. Night Shyamalanın yönettiği Sudaki Kızın başrollerinde Paul Giamatti ve Bryce Dallas Howard kamera karşısında. Filmde ikiliye Bob Balaban, Jeffrey Wright, Sarita Choudhury, Freddy Rodriguez, Bill Irwin ve Jared Harris eşlik ediyor. Filmin müzikleri James Newton Howard imzası taşıyor.

Sudaki Kız, Shyamalanın küçük kızlarını uyutmak için anlattığı doğaçlama bir masal olarak başlamış. Kızlarıma masal anlatırken çok serbest davranırım. O anda aklıma gelen şey ağzımdan çıkar diye anlatıyor Shyamalan Havuzumuzun altında birinin yaşadığını biliyor muydunuz? sorusu bir akşam Shyamalanın ağzından çıkmış ve sonraki günler haftalar boyunca devam edecek bir masalın başlangıcını oluşturmuş. Bu soru bir maceraya dönüştü. Hikayenin özünde öyle bir şey vardı ki, bende her akşam anlatma, hikayeyi sürdürme isteği uyandırdı. Nihayet sona erdiğinde, kızlarımla ondan ve karakterlerine neler olduğundan söz edip durduk. Sıradışı bir etki bıraktı üzerimizde.

Sudaki Kız, Story adındaki su perisini andıran büyüleyici kız ile onun aslında eski bir masaldan kalma, hayati ve kutsal bir görevi yerine getirmek için insanların dünyasında yolculuk etmiş bir Su Perisi olduğunu anlayan, yaşama küskün apartman yöneticisi Cleveland arasındaki hikayeyi anlatıyor.

Geçici bir süre için iki âlem arasına sıkışıp kalmış, görevi ve narin varlığı tehlikeye girmiş olan Story, Clevelandın binasına sığınıyor ve havuzun altındaki serin karanlık geçitlere yerleşiyor. Storynin kendi dünyasına dönme yolculuğu tehlikelerle dolu. Onu durdurmak için uğraşan yırtıcı varlıkların yaptıkları şeyler insanlar için büyük felaket doğuracak nitelikte. Cleveland ve diğer apartman sakinleri, Storynin kaderinin gizemini çözmek için beraberce mücadele verirken, çevrelerindeki dünyada çözümlenecek olan olağanüstü hikayede birer karakter olmanın kendi yazgıları olduğunu keşfediyorlar.

Shyamalan, Cleveland ve diğer apartman sakinleri gibi, hikayeye kendisinin de inandığını söylüyor: Bu hikayenin film olarak hayata geçeceğine yüzde yüz inanmak zorundaydım diyor yönetmen ve ekliyor Umudum o ki, eğer size samimi gerçeği söylersem, bu tür olasılıklara inandığımı söylersem, o mesajı almaya açık hâle geleceksiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 596
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 19:18
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
corleoni Tarih: 23.09.2006 22:29
sağol kardes
puslukurt Tarih: 18.09.2006 12:51
Güzel bir yapıma benziyor..
sennur Tarih: 17.09.2006 20:58
en kısa zamanda görmek istediğim bir film ellerine sağlık kurtjara
ozlems_o Tarih: 17.09.2006 17:22
filmin hikayesini okumuştum gerçekten ilginç bişeye benziyor. hatta tamammen masal gibi bişey :3:

teşekkürler abi