Erbil Nerededir - Erbil Tarihi - Erbil Resimleri - Erbil Nüfusu

Erbil (Arapça: أربيل, Kürtçe: ھەولێر, Hewlêr), Irak'ın Kürdistan Bölgesel Yönetiminin başkenti olan şehir. Şehrin nüfusu 1,3 milyon civarındadır. Nüfus Kürtler, Türkmenler ve Araplar dan oluşur.Tarih

Asurlular zamanında Arba-ilu, Arbela; eski İran kaynaklarında Arbira olarak geçen ve gelişmiş bir kent olan Erbil, Aşağı ve Yukarı Zab suları arasında kurulmuştur. Musul, Altınköprü, Bağdad-Basra yollarının kavşak noktasında bulunan şehir, Irak Selçukluları idaresinden sonra 1144 tarihinden itibaren Beytekin hanedanından Küçük Ali'nin ve Erbil Atabeklerinin başkenti olmuştur.

Muzafferüddin Kökböri devrinde (1136-1190) imar edilen Erbil, iki kısımda gelişmiştir. Aşağı Erbil nehir kenarında, geniş bir vadide yayılırken, Yukarı Erbil tepe üzerinde kale içine sıkışıp kalmıştır. Kalenin surları, eski kalıntıları üzerine Kökböri tarafından yeniden yaptırılmıştır.

Kökböri'nin evlâdı olmadığından, vasiyeti üzerine Abbasî halifesine kalan Erbil, Moğol istilâsından sonra uzun müddet karışık ve sıkıntılı dönemler yaşamıştır. 1731'de, Nadir Şah'a karşı uzun süre dayanan kale, şehrin düşmesinden sonra harabe haline gelmiş, 1849'da esaslı bir şekilde tamir edilmiştir. Erbil, Osmanlı döneminde, 19. yy. başlarına kadar Bağdat'a bağlı bir kaza merkezi olarak idare edilmiştir.

Kökböri, devletinin ve saltanatının küçük olmasına rağmen, İslâm dünyasında büyük bir üne kavuşmuştur. Aşağı Erbil'de yüksek minareli bir ulu cami, bir medrese, 4 dârûl-aceze, dul ve yetim yurtları ile ribatlar yaptırarak şehri mimarî eserlerle donatmıştır.

Ulaşım yollarının kavşak noktasında bulunan Erbil, 12-15. yy.larda büyük bir ticaret merkezi durumundaydı. 1309 (Rumi) Musul Salnamesi'ne göre, 4.000 nüfuslu kaza merkezinde, 2 cami, 10 mescid, 6 medrese, 5 sıbyan mektebi, 5 dârûl-aceze, 1 kışla ve 3 hamam bulunuyordu(4). Bugün Aşağı Erbil harabe halinde olup bir tek minare ayakta kalmıştır. Yukarı Erbil, kale içinde hâlâ 18. yy. hayatı yaşamaktadır. Kale içindeki Kale Camii, Hacı Molla İbrahim Camii, Ömerağa Medresesi ile Şeyh Şerif Tekkesi halen kullanılmaktadır.

Günümüzde

Günümüzde Erbil, Irak'ın Kürdistan Bölgesel Yönetiminin başkenti durumundadır. Ekonomik ve Sosyal açıdan keskin değişim gören Erbil, yapımı bitmiş 3, hala yapılmakta olan bir çok Alışveriş Merkezi'ne sahiptir. Şehir içerisinde toplu taşıma genellikle taksiler ile sağlanmaktadır. Şehrin herhangi bir yerine gidilmek istediğinde adım başı bulabileceğiniz taksileri kullanmanız gerekmektedir.

Özellikle sosyal hayatı gelişen Erbil, sanıldığının aksine Batı'ya daha yakın bir ülkenin başkentidir. Özellikle sürekli artan türk nüfusu kültürel alanda da Erbil'i değiştirmiştir. Ülkede büyük bir asayiş bulunmaktadır. Sürekli olarak devriye gezen askerleri görebilirsiniz.

Mali sistemi henüz bulunmayan Erbil'de bankacılık gelişmemiştir ve ticaret nakit para olarak dönmektedir. Kullanılan para birimleri ise çoğunlukla Irak Dinarı ve Amerikan Doları'dır. Banka olarak da sadece Türkiye Erbil Konsolosluğu'nun bulunduğu binada VakıfBank şubesi ve aynı cadde üzerinde Kürdistan İnternational Bank bulunmaktadır.

Erbil'e Ulaşım

Uluslararası Erbil Havaalanı'na Türkiye'den direkt uçuşların yanı sıra karayolu ile de ulaşım mümkündür. İstanbul, Adana, Ankara, Mardin, Gaziantep'den otobüslerle direkt Erbil'e geçebilirsiniz veya Mardin ya da Silopi'den sınıra kadar dolmuş taksilerle, sınırdan sonra da yine dolmuş taksiler ile geçişinizi yapabilirsiniz.

Vize

Kuzey Irak'a Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 10 günlük ücretsiz vize ile giriş yapabiliyorlar. İstenildiği taktirde vize süresi uzatılabiliyor.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2197
favori
like
share