Ramazan’da sahura kalkmamak sağlık açısında sakıncalı olabilir.
Ramazan süresince kilo almamak ya da kaybetmek için sahura kalkmamanın, beklenenin tersi sonuçlar doğurabileceği bildirildi.
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Uzman Diyetisyeni Zühal Aynacı Bayel, yaptığı açıklamada, ramazan süresince beslenmeye çok dikkat edilmesi gerektiği, aksi halde verim düşüklüğü başta olmak üzere bazı sağlık rahatsızlıkları gibi çeşitli olumsuzlukların yaşanabileceğini söyledi.
Ramazan süresince toplam gıda alımının azaldığını belirten Bayel, "Azalma yaşansa bile, iftarın ardından yenilen yemek çeşidi ve açlığın verdiği duyguyla, akşam saatinde tüketim miktarı artacaktır. Ayrıca iftarın ardından yemek yeme sıklığı da artabiliyor. Bunun sonucunda da kilo alınabiliyor" dedi.
Oruç tutarken doğru ve bilinçli beslenilmesi halinde, vücut formunun korunabileceğine ve orucun toksinleri temizleyici etkisinden dolayı organizmanın bir ay süreyle dinlenerek, kendini yenileyeceğine dikkati çeken Bayel, şöyle devam etti:
"Bazı insanlar, ramazanda kolaylıkla kilo verilebileceğini düşünüyor. Ancak bu sanıldığı gibi kolay değil. Ramazan süresince vücut zaten yeterince aç kalarak, zindeliğini kaybedecektir. Bunun yanında sahura da kalkmayıp, yorgunluk ve vücuttaki enerji düşüklüğü daha da artırılarak, sindirim sisteminin yavaşlamasıyla geceden yenen gıdaların hazmı zorlaşacaktır."
"SAHURA KALKIN" ÖNERİSİ
Ramazanda formunu koruyarak çıkmak isteyenlere "sahura kalkın" önerisinde bulunan Bayel, şunları söyledi:
"Ramazanda formumuzu koruyabilmek için sadece sahura kalkmak da yeterli değil. Sahur yemekleri azar azar, iyice çiğnenerek yenmeli ve çiğ sebze, domates ve salatalık gibi yiyeceklere mutlaka yer verilmeli. Ayrıca iftarda orucu hafif besinlerle açtıktan sonra, sebze yemekleri tüketip, ağır yemeklerden kaçınılmalı. Ramazan süresince bol bol su içip, gün içindeki susuzluk giderilmeli, gece yatarken de süt veya sütlü tatlılar yenmeli."
İFTAR VE SAHUR YEMEKLERİ
İftar yemeğinin ne çok sıcak, ne de çok soğuk olmamasına özen gösterilmemesi gerektiğini anlatan Bayel, iftarda önceliğin çorbaya verilmesi ve bunun ardından bir süre bekleyip, mideyi dinlendirdikten sonra yemeğe devam edilmesini tavsiye etti.
Bağırsak problemi çekenlere çorbalarına kepekli ekmek katmalarını öneren Bayel, şunları kaydetti:
"İftarda vücudu yorduğu düşüncesiyle etli yemeklerden kaçılıyor, ancak, vücudun direncini kaybetmemesi için etli yiyeceklere de yer verilmeli. Ancak, etin yağsız olmasına özen gösterilmeli. Ayrıca iftar sofralarında yoğurt ve meyvelere de yer almalı.
Sahurda ise protein içeriği fazla olan gıdalar, midenin boşalma süresini uzatarak, acıkmayı geciktireceği için yumurta, süt, yoğurt ve peynir yenmesi gün içindeki verimliliği arttıracaktır. Sahurun kahvaltı şeklindeki bir öğün olarak düşünülmesi ve tuzlu besinlerin tüketilmesinden kaçınılması gerekir. Çünkü tuz, gün içinde susuzluğun hissedilmesini arttırır."
Bayel, oruç tutmanın, sağlıklı insanların metabolik dengesini değiştirmeyeceğini, ancak şeker hastalarının, hamilelerin, bebek emziren annelerin ve 9 yaşın altındaki çocukların oruç tutmaları halinde metabolizma dengelerinin bozabileceği uyarısında bulundu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 520
favori
like
share
guven80 Tarih: 01.10.2006 21:21
yazdıklarınız cok dogru .allah neyi emrediyorsa bir hikmeti vardır sahura kalk sıhhat bul
recepm Tarih: 01.10.2006 10:45
teşekkürler
allah (c.c) insanoğlunu sahura kaldırıyorsa bunun bir sebebi vardır
sizin yazdıklarınızda bunu bir kez daha doğruluyor
corleoni Tarih: 19.09.2006 21:31
paylaşım için sağol
DİDEM Tarih: 18.09.2006 14:45
ben sahura kalkmadan tutuyordum :20:
refik Tarih: 18.09.2006 08:45
teşekkürler ama ben uykuya dayanamadığım için kalkamıyorum yatmadan yemeği yiyip yatıyorum
ozlems_o Tarih: 18.09.2006 07:08
evet kesinlikle sahura kalkılmalı :85:

teşekkürler su perisi