İki devlet hastanesinde yapılan incelemede yataklarda milyonlarca mikrop bulundu..
Özel bir temizlik firmasının yaptığı analiz büyük bir tehlikeyi ortaya çıkardı. Aralarında hastane ve otellerin bulunduğu kuruluşlardaki yatakların ölümcül olabilecek bakteri ve virüslerle dolu olduğu tespit edildi. Alınan örneklerin bir gramında 317 milyon canlı organizmanın bulunduğu İstanbul'daki Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki yatakların yaşlı ve çocuk ölümlerine yol açabilecek pislikte olduğu ortaya çıktı. Bu tespitten bir süre sonra da Göztepe'de şüpheli çocuk ölümleri yaşandı. Geçen yıl tatile gelen bazı Danimarkalı ve Alman turistlerin çeşitli bağırsak hastalıkları ve Hepatit A hastalığına yakalanmasından dolayı Dünya Sağlık Örgütü Türkiye'yi uyarmıştı.
PİLOT BÖLGE
Uyarıdan sonra Sağlık Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı çeşitli kuruluşları görevlerini yapmaları için çeşitli yazılar yazmıştı. Bu olayların ardından Türkiye'de de faaliyet gösteren Alman Potema Firması, yataklardaki mikropları öldürmek için geliştirdiği teknolojiyi tanıtmak için İstanbul'u pilot bölge seçti. Temizlik firması 19 hastane ile otel ve yurtlardan çeşitli numuneler alarak tahlil yaptırdı. Firmanın hastanelerin de aralarında bulunduğu yerlerden aldığı örneklerde öldürücü mikroplar çıktı. Firma raporunu bu hastanelerde acil önlemlerin alınmasını da isteyerek 20.12.2005 tarihinde İstanbul Valiliğine sundu. Raporda, Kartal ve Göztepe'deki hastanelerin durum şöyle özetlendi: "Sonuç insan sağlığını tehdit edici boyutlardadır. Hastane başhekimleri ve bilim adamları ile yaptığımız görüşmede enfeksiyondan seri halde ölen bebeklerin, enfeksiyondan hayatını kaybeden yüzlerce vatandaşımızın varlığından bahsedilmektedir."
ÖNLEM ALIN
Önlem alınmaması üzerine şirket iki hastanenin bağlı olduğu Kadıköy Kaymakamlığı bünyesindeki İnsan Hakları Kuruluna başvurarak önlem alınmasını istedi. Kaymakam Kasım Esen, belirlenen hastane ve yurtlardan numuneler aldırarak tahlil yaptırdı. Sonuç ise durumun firmanın elde ettiği bulgulardan bile daha korkunç olduğunu ortaya koydu. Hem Yeditepe Üniversitesi hem de Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde yataklarda tespit edilen bazı bakterilerin "hastane infeksiyonlarına neden olan bakteriler" olduğunu belirledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 562
favori
like
share
DİDEM Tarih: 18.09.2006 14:44
paylaşımın için teşekkürler.
refik Tarih: 18.09.2006 08:41
değerli bilgilerin için teşekkürler ellerine sağlık
ozlems_o Tarih: 18.09.2006 07:11
hastanelere karşı her zaman bi antipatip var zaten yemeğine odasına kokusuna :18: Allah düşürmesin

teşekkürler su perisi