Akdeniz'de görülen "talasemi" hastalığı nedeniyle evlenecek çiftlerden alınan kanlar olumlu çıkıyor.
Adana'da son 9 ay içerisinde hamilelikle sonuçlanan 500 vakadan, talasemi hastası olduğu tespit edilen 7'sine kürtaj uygulandı.
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Pediatrik Hemotoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Antmen, Adana, Mersin, İskenderun, Antakya ve Osmaniye illerinde akraba evliliklerinin yoğun olması nedeniyle hastalığın fazlaca görüldüğünü, kent merkezlerinde yüzde 20'lere ulaşan taşıyıcılığın bazı köylerde ise yüzde 40'lara yaklaştığını ifade etti.
Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 1994'de resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren "Kalıtsal Kan Hastalıkları ile Mücadele Kanunu" kapsamında, hastalığın yoğun olarak görüldüğü 33 ilde çalışmalar yapıldığını hatırlatan Antmen, "Yasayla birlikte evlenecek çiftlerden, hastalığın taşıyıcısı olup olmadıklarına dair testler zorunlu tutuldu. Bu yasa hastalığın önlenmesine ve yayılmasını engellemeye yönelik iyi bir adım ve olumlu sonuçlar veriyor. Bugüne kadar yakın illerden gelen hastalarla birlikte, hastanemizde yapılan testlerde bin 700'ye yakın taşıyıcı tespit edildi. Adana merkezde 450 hastayı takip ediyoruz. Öncelikli hedefimiz, hasta çocuk doğumunu önlemek" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 582
favori
like
share
corleoni Tarih: 19.09.2006 21:28
eline sasğlık kardes
refik Tarih: 19.09.2006 08:35
paylaşımların için teşekkürler
ozlems_o Tarih: 19.09.2006 07:08
sağlık bakanlığı bu konuda iyi çalışıyor hastalşığın özellikle anne karnındaki bebeklerde teşhisi çok önemli

teşekkürler su perisi